4. ročník mezinárodní výtvarné soutěže POD MODROU OBLOHOU má své vítěze
Ve středu 29. dubna 2009 proběhlo v Moravské Třebové ve dvoraně muzea velkolepé slavnostní vyhodnocení 4. ročníku mezinárodní výtvarné soutěže „Pod modrou oblohou“ na téma: „ŠTĚSTÍ“.
Slavnostní vyhlášení řídila autorka myšlenky této soutěže, organizátorka a výtvarnice Hana Horská. O tom, kdo v letošním roce soutěž vyhrál a jak probíhala samotná příprava, jsme si povídali právĚ s ní.
4. ročník mezinárodní výtvarné soutěže vyvrcholil dnes 29. dubna. Jak dopadlo?
Mezinárodní výtvarné soutěže se zúčastnili žáci ve dvou kategoriích: 6. – 7. a 8. – 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Na prvním místě se v I. kategorii umístil Marek Šimoník, ZŠ Opava, v II. kategorii si hlavní cenu v podobě notebooku odnesla Karolína Dvorníková, ZŠ M. Alše Zlín. Ve dvoraně muzea panovala nádherná atmosféra plná úsměvu a rozzářených dětských očí. Byli zde také jejich spokojení rodiče, učitelé, ředitelé škol a příjemně naladění sponzoři a organizátoři. Takové chvíle jsou v dnešní době velmi vzácné a my všichni, kdo jsme tam byli – měli jsme „štěstí“, že jsme mohli být u toho. Nad slavnostním vyhodnocením soutěže přijal záštitu hejtman Pardubického kraje Mgr. Radko Martínek. Přijel i primátor Banské Štiavnice Mgr. Pavol Balžanka
Novinkou 4. ročníku byla CENA DIVÁKA. V čem spočívala? Měla výherce?
Po vyhlášení vítězů a vyvěšení na internetové stránky soutěže jsme dali možnost komukoli, kdo měl zájem, aby hlasoval, která z vítězných 21 výtvarných prací se nejvíce líbí divákům – a autor by tedy měl získat „Cenu diváka“. Až do konce hlasování vládlo napětí, protože výsledky u dvou výtvarných prací byly velmi těsné. Nakonec zvítězila práce Zuzany Vývodové ze ZŠ Trnava (okres Zlín), která vyhrála skvělý fotoaparát. Sponzorem této ceny bylo město Moravská Třebová.
Kolik škol se zúčastnilo, jaká je účast ze zahraničí?
Je to úžasné číslo – přihlásilo se 330 škol, což obnáší více jak 3 000 výtvarných prací. Jde téměř o 60% nárůst počtu zúčastněných škol. Mimo školy z naší České republiky se již tradičně zúčastnily děti i ze Slovenska – Bratislavy a Banské Štiavnice, škola při velvyslanectví Ruské federace v ČR, žáci z polské Wroclawi, odkud se v letošním roce přidala i další škola – soukromé gymnázium.
Vím, že v letošním roce byla udělena zvláštní cena. Kdo ji získal?
Soutěž je vyhlašována pro žáky 6. – 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků gymnázií. V letošním roce nás prosili o účast i například jedni prvňáčci, také páťáčci, ale hlavně přišla řada příhlášek ze škol praktických a speciálních. Porota se tedy rozhodla udělit i zvláštní cenu žákovi některé z těchto škol. Nejvíce ji zaujala práce Vlastimila Novotného s trojlístky, když se však do práce zadíváte – naleznete určitě čtyřlístek pro štěstí! Vlastik je žákem školy při Jedličkově ústavu.
Téma letošního ročníku je „Štěstí“ – proč zrovna štěstí?
V závěru loňského školního roku se mě ve výtvarné výchově zeptala žákyně Markéta Přikrylová, vítězka I. kategorie ve 3. ročníku naší soutěže: „Paní učitelko, už máte téma pro příští ročník soutěže?“ Měla jsem, ale ona i její spolužáci se tvářili tak tajuplně, že jsem se zvědavostí sobě vlastní vyčkala, co mi sdělí dál… „Víte, paní učitelko, když jsme byli na vaší výstavě „Obrazy v Corelu“, líbil se nám tam moc obraz s názvem „Štěstí“, nemohlo by to být téma pro příští rok?“ A jak vidíte – tak se i stalo. „A děti to velmi bavilo.“ Jak napsala nejedna paní učitelka. Kreslily svoji rodinu, kamarády – štěstí, které prožívají se svými domácími mazlíčky, ale i své talismany, či typické atributy štěstí výtvarně upravené.
4. ročník mezinárodní výtvarné soutěže vyvrcholil v těchto dnech výstavami výtvarných prací dětí, jaké máte pocity po týdnech perné práce a příprav?
Nyní již s úsměvem na rtech. Vzhledem k tomu, že se jedná o soutěž, do které se přihlašují školy se svými žáky – organizace soutěže začíná tedy v návaznosti na školní rok v srpnu a vrcholí v dubnu a květnu slavnostním vyhodnocením a výstavami. Děti při vlastní tvorbě spojují svůj vnitřní prožitek, své myšlení s výtvarným pohledem zpracovaném v základním programu Malování operačního systému Windows. Tím prokazují nejen výtvarné nadání, ale i svoji dovednost v práci na počítači. Školy zasílají výtvarné práce v tištěné i elektronické podobě – už jenom vše zkompletovat je několikadenní práce. Ovšem práce, kterou obnáší tato soutěž, je přece samozřejmostí. Nejdůležitější je, že celá soutěž má smysl, velký úspěch i ohlas a že jsme se stali organizátory zatím jediné mezinárodní soutěže tohoto druhu na světě. Nebýt ovšem spolupracujících firem – společnosti Microsoft ČR a OR-CZ, spol. s r.o., dále Pardubického kraje či města Moravská Třebová – Základní škola Palackého by nemohla tuto soutěž realizovat.
Kde si mohou občané a návštěvníci města vítězné práce prohlédnout?
Po celý měsíc květen je možno jako již tradičně zhlédnout výtvarné práce dětí na několika místech – v prostorách přízemí MĚSTSKÉHO ÚŘADU (Olomoucká ul.), v CUKRÁRNĚ POD VĚŽÍ (nám. TGM), ve vestibulu DOMOVA DŮCHODCŮ, novým místem je prostor RADNICE (nám. TGM). Ty nejlepší – vítězné práce – jsou vystaveny v MUZEU. V Moravské Třebové je k vidění celkem 130 obrázků. I letos ve výloze Turistického informačního centra na náměstí běží počítačově zpracovaná prezentace celé soutěže.