400 nových míst za dva roky
V roce 2000 vznikla na západním okraji Moravské Třebové Městská průmyslová zóna, kterou se podařilo do roku 2006 zcela zaplnit novými investory. Kromě českých firem Atek, Nástrojárna MM a DGF se zde úspěšně rozvíjí rakouský Kayser, švýcarský Protechnik Consulting nebo španělský Treboplast.
V současnosti zde pracuje více než 400 lidí v oborech výroby obráběcích nástrojů, přesného strojírenství, tlakových patron a zpracování polymerů.
Zdá se, že krize je již minulostí, neboť většina firem získala rozsáhlé nové zakázky, díky nimž bude navyšovat výrobu i počty zaměstnanců. Největší zaměstnavatel v zóně, firma Atek se 185 zaměstnanci, plánuje výstavbu logistického centra o výměře 5 tis. m2 přístavbou ke stávající výrobní hale.
Treboplast, který letos úspěšně spustil novou linku na lakování plastových dílů, zvýší počet zaměstnanců téměř na dvojnásobek během příštího roku. V současné době si vyřizuje nutná povolení k výstavbě další výrobní haly. „Strategie přilákání menších investorů, kteří se postupně stanou středně velkými firmami byla úspěšná, firmy investovaly několik set miliónů korun,“ vysvětlil Miroslav Netolický, manažer ekonomického rozvoje města a správce zóny. Firmy v Městské průmyslové zóně plánují přibrat minimálně 100 lidí v průběhu příštích dvou let.
Kromě úspěšného rozvoje zmíněných firem pokračuje také expanze německé společnosti Rehau, sídlící na východní straně města v katastru obce Linhartice. Firma, která před patnácti lety začínala s pár desítkami zaměstnanců, jich nyní zaměstnává již více než 570, přičemž nejprudší nárůst přišel v posledních dvou letech, kdy vzniklo přes 240 nových pracovních míst. Rehau, zpracovatel polymerů a významný dodavatel pro automobilový průmysl, se tak stal největším zaměstnavatelem v Moravské Třebové. Navíc v příštích letech počítá s dalším růstem. „Zcela jistě můžeme říci, že posledních pět let patřilo z hlediska rozvoje podnikání ve městě k nejúspěšnějším v celé porevoluční době, za což jsem samozřejmě velmi rád,“ podotkl Josef Ošťádal, starosta města.
Nová pracovní místa mají vliv na míru nezaměstnanosti, která od letošního ledna vytrvale klesá a z 15 % se dostala na aktuálních 12,5 % k 30. 6. 2010. Pokud nedojde k nečekanému vývoji či turbulencím na světových trzích, nezaměstnanost by s výjimkou sezónních výkyvů měla střednědobě dále klesat. Teoreticky by se mohla snad již příští rok opět dostat pod hranici 10 %, kde se nacházela před vypuknutím krize. „Pokusíme se udržet a ještě více podpořit dynamiku ekonomického růstu, který ve městě v posledních dvou letech graduje,“ řekl Václav Mačát, místostarosta města.
Nezaměstnanost neklesá tak rychle jako roste tvorba nových pracovních míst, neboť některým tradičním výrobám se daří méně. Na vlastní oči tak lze sledovat proces restrukturalizace místní ekonomiky – přesun od textilní výroby, která se stává marginální, k výrobě s vyšší přidanou hodnotou s nejmodernějším technologickým vybavením v oboru zpracování polymerů, dodávek pro automobilový a spotřební průmysl a přesné strojírenství. Zjednodušeně statisticky řečeno: každých 60 nových pracovních míst znamená pokles nezaměstnanosti ve městě o 1 %.
To, že se podnikání v Moravské Třebové daří, dokládá i rozvoj firmy Alema, která do města ke své stávající nástrojárně na Dukelské ulici, přesunula z Lanškrouna divizi výroby plastových výlisků a lisování kovů. Celkem zde tak pracuje již více než 120 osob. Vzhledem k zájmu investorů o Moravskou Třebovou, která si za posledních šest let vybudovala vynikající renomé, bude třeba připravit nové pozemky pro jejich příchod. Zřejmě se omezí zabírání zemědělské půdy, a tedy výstavba na zelené louce, a více podporována bude přeměna nevyužívaných průmyslových areálů. V tomto ohledu záleží ale na prioritách vlády ČR, kterou cestou se vývoj bude ubírat.
Největší zaměstnavatel
- Rehau – 570 zam.
- Firmy v zóně
- Atek – 185 zam.
- Kayser – 61 zam.
- Nástrojárna MM – 45 zam.
- Treboplast – 45 zam.
- Protechnik – 35 zam.
- DGF – 32 zam.