400 nových míst za dva roky

V roce 2000 vznikla na západním okraji Moravské Třebové Městská průmyslová zóna, kterou se podařilo do roku 2006 zcela zaplnit novými investory. Kromě českých firem Atek, Nástrojárna MM a DGF se zde úspěšně rozvíjí rakouský Kayser, švýcarský Protechnik Consulting nebo španělský Treboplast.

V současnosti zde pracuje více než 400 lidí v oborech výroby obráběcích nástrojů, přesného strojírenství, tlakových patron a zpracování polymerů.

Zdá se, že krize je již minulostí, neboť většina firem získala rozsáhlé nové zakázky, díky nimž bude navyšovat výrobu i počty zaměstnanců. Největší zaměstnavatel v zóně, firma Atek se 185 zaměstnanci, plánuje výstavbu logistického centra o výměře 5 tis. m2 přístavbou ke stávající výrobní hale.

Treboplast, který letos úspěšně spustil novou linku na lakování plastových dílů, zvýší počet zaměstnanců téměř na dvojnásobek během příštího roku. V současné době si vyřizuje nutná povolení k výstavbě další výrobní haly. „Strategie přilákání menších investorů, kteří se postupně stanou středně velkými firmami byla úspěšná, firmy investovaly několik set miliónů korun,“ vysvětlil Miroslav Netolický, manažer ekonomického rozvoje města a správce zóny. Firmy v Městské průmyslové zóně plánují přibrat minimálně 100 lidí v průběhu příštích dvou let.

Kromě úspěšného rozvoje zmíněných firem pokračuje také expanze německé společnosti Rehau, sídlící na východní straně města v katastru obce Linhartice. Firma, která před patnácti lety začínala s pár desítkami zaměstnanců, jich nyní zaměstnává již více než 570, přičemž nejprudší nárůst přišel v posledních dvou letech, kdy vzniklo přes 240 nových pracovních míst. Rehau, zpracovatel polymerů a významný dodavatel pro automobilový průmysl, se tak stal největším zaměstnavatelem v Moravské Třebové. Navíc v příštích letech počítá s dalším růstem. „Zcela jistě můžeme říci, že posledních pět let patřilo z hlediska rozvoje podnikání ve městě k nejúspěšnějším v celé porevoluční době, za což jsem samozřejmě velmi rád,“ podotkl Josef Ošťádal, starosta města.

Nová pracovní místa mají vliv na míru nezaměstnanosti, která od letošního ledna vytrvale klesá a z 15 % se dostala na aktuálních 12,5 % k 30. 6. 2010. Pokud nedojde k nečekanému vývoji či turbulencím na světových trzích, nezaměstnanost by s výjimkou sezónních výkyvů měla střednědobě dále klesat. Teoreticky by se mohla snad již příští rok opět dostat pod hranici 10 %, kde se nacházela před vypuknutím krize. „Pokusíme se udržet a ještě více podpořit dynamiku ekonomického růstu, který ve městě v posledních dvou letech graduje,“ řekl Václav Mačát, místostarosta měs­ta.

Nezaměstnanost neklesá tak rychle jako roste tvorba nových pracovních míst, neboť některým tradičním výrobám se daří méně. Na vlastní oči tak lze sledovat proces restrukturalizace místní ekonomiky – přesun od textilní výroby, která se stává marginální, k výrobě s vyšší přidanou hodnotou s nejmodernějším technologickým vybavením v oboru zpracování polymerů, dodávek pro automobilový a spotřební průmysl a přesné strojírenství. Zjednodušeně statisticky řečeno: každých 60 nových pracovních míst znamená pokles nezaměstnanosti ve městě o 1 %.

To, že se podnikání v Moravské Třebové daří, dokládá i rozvoj firmy Alema, která do města ke své stávající nástrojárně na Dukelské ulici, přesunula z Lanškrouna divizi výroby plastových výlisků a lisování kovů. Celkem zde tak pracuje již více než 120 osob. Vzhledem k zájmu investorů o Moravskou Třebovou, která si za posledních šest let vybudovala vynikající renomé, bude třeba připravit nové pozemky pro jejich příchod. Zřejmě se omezí zabírání zemědělské půdy, a tedy výstavba na zelené louce, a více podporována bude přeměna nevyužívaných průmyslových areálů. V tomto ohledu záleží ale na prioritách vlády ČR, kterou cestou se vývoj bude ubírat.

Největší zaměstnavatel

  • Rehau – 570 zam.
  • Firmy v zóně
  • Atek – 185 zam.
  • Kayser – 61 zam.
  • Nástrojárna MM – 45 zam.
  • Treboplast – 45 zam.
  • Protechnik – 35 zam.
  • DGF – 32 zam.
Vytvořeno 24.8.2010 12:51:10 | přečteno 707x | ernest