Akce pro odvážné: do mučírny před půlnocí

Tma, kterou protíná světlo loučí. Ticho, kterým proniká tajemná hudba a sem tam výkřik bytosti z nadpozemského světa. Takové napětí si můžou každou sobotu od 5. července vychutnat při speciální noční prohlídce návštěvníci moravskotřebovského zámku.

Průvodci v dobových kostýmech přivítají odvážlivce s loučí v ruce a provedou je po tajemných zákoutích renesančního zámku. Svoji odvahu mohou zájemci vyzkoušet ve středověké mučírně nebo se ponořit do tajů okultních věd alchymistické laboratoře, jejíž perlou je samotný golem.

„Chceme návštěvníkům představit zámek v jeho podmanivé noční kráse. Prohlídky začnou ve 22 hodin a skončí pravou půlnocí,“ informuje ředitelka Kulturních služeb města Libuše Gruntová.

Zámek v Moravské Třebové se již druhou sezonu těší nebývalému zájmu turistů, který v novodobé historii nemá obdoby. Vloni byla ve sklepeních zámku vybudována interaktivní expozice – středověká mučírna, letos se návštěvníkům otevřela Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny. V minulém roce se tak návštěvnost vyšplhala na osmnáct tisíc návštěvníků, v letošním roce by mohla dosáhnout díky alchymii, nočním prohlídkám a doprovodným programům až na dvacet pět tisíc. To už se blíží návštěvnosti hradu Bouzov nebo zámku v Litomyšli, kde je návštěvnost kolem 30 až 35 tisíci.

„Usilujeme o oživení této unikátní renesanční památky a snažíme se do města přilákat více turistů a to nejen moderními expozicemi ale i festivaly, které získávají ve městě tradici. Díky vyšší návštěvnosti tak máme finanční prostředky na akce zaměřené na rodiny s dětmi, na doprovodné programy, na budování nových expozic a krášlení těch stávajících. Snažíme se přilákat nové návštěvníky spoustou atrakcí, vesměs takových, kterých jinde nenajdete. A to se nám myslím, v Moravské Třebové jak v případě mučírny, tak v alchymistické laboratoře podařilo,“ vysvětluje Gruntová

Do zákulisí laboratoře umožní turistům nahlédnout alchymistovi pomocníci v historických kostýmech, od nichž vybraný návštěvník získá například pohádkový elixír lásky. Každý turista, který projde laboratoří, zapojí všech svých pět smyslů jako je zrak – uvidí podobu alchymistické laboratoře a projekci alchymistických symbolů, sluch – zaposlouchá se do zvukové kulisy „časostroje“ a dalších efektů, hmat – může si na jednotlivé části laboratoře sáhnout, čich – zapůsobí na něj odér z chemických pokusů a v poslední řadě chuť, kdy ochutná vytvořený lektvar.

V mučírně uvidí návštěvník tradiční donucovací nástroje jako jsou stolička pro čarodějnice, skřipec, španělské boty, drtič kloubů, palečnice, klec pro odsouzené a další. Ohromí je jistě také vězení s odsouzenci nebo samotní popravení. I tato expozice je komponovaná jako interaktivní, v níž se návštěvníci setkají se světelnými a zvukovými efekty.

Zámek otevírá své brány v deset hodin ráno, poslední prohlídka zámeckých expozic je o půl páté. K příjemnému posezení můžete i po zavírací době renesančního zámku využít stylovou zámeckou kavárnu s venkovním posezením, kde si v klidu popijete elixíry lásky, síly či štěstí. Ty menší potěší přítomnost dětského hřiště.

Vytvořeno 12.6.2008 10:26:38 | přečteno 466x | ernest