Co o nás napsali na stránkách Toulavé kamery

Moravská Třebová se rozhodla turistickou sezónu na tamním zámku otevřít ve velkém stylu. Přišla s nápadem Alchymistické laboratoře Mistra Bonaciny.

Jde o skutečnou postavu, reálně žijící a magii se věnující na dvoře Rudolfa II. Mistr Bonacina působil jako dvorní lékař a astrolog aristokrata a majitele panství Ladislava Velena ze Žerotína.

Jde o jedinečnou, ojedinělou výstavu tohoto druhu u nás. Projekce nás totiž zavede do prostředí alchymistických laboratoří a velkých mistrů v dějinách této okultní vědy. Je například připravena hra v kostky – pokud vhodí svůj symbol slunečních znamení, dostane k ochutnání elixír mládí. Laboratoř bude v jedné místnosti. K základnímu vybavení alchymistické laboratoře patřily různé typy pecí. Bonacina nejvíce užíval pec destilační a cucubrity, neboli baňky prapodivně tvarované se zobáčky, dlouhými krky nebo různě propletené.

Na zámeckých arkádách probíhají různé chemické pokusy. Ve spodní části zámecké věže můžete obdivovat historický komiks, což je naše nejvzácnější tapiserie. Zobrazuje příběh Ifigénie v Tauridě.

BONUS NAVÍC OD REDAKTORŮ TOULAVÉ KAMERY… Když jsem se dočetla, že na zámku v Moravské Třebové se bude otevírat výstava o alchymii neboli Alchymistická laboratoř doktora Bonaciny, bylo mi jasné, že když to uslyší kolega kameraman Petr Rousek, hned tam vyrážíme natočit reportáž. Oba nás totiž zajímá vše nevysvětlitelné, to něco mezi nebem a zemí, zkrátka tajemno. Těšili jsme se na setkání s místem, kde se mistr Bonacina snažil vyrobit „pitné zlato“ – jakýsi elixír věčného zdraví.

A naše intuice neselhala…

Už při vystoupení z automobilu na nádvoří zámku na nás dýchl duch doby a nasáli jsme energii, kterou tam prý zanechalo dvousetleté období vlády moravských mecenášů – pánů z Boskovic a pánů ze Žerotína.

Alchymie neodmyslitelně patřila k renesančnímu šlechtickému dvoru, a tak i Ladislav Velen ze Žerotína podporoval „vědy tajné“ a podle znalců moravskotřebovských dějin pro něho pracovali hned tři alchymisté. Jedním z nich byl už zmiňovaný Marcus Eugenius Bonacina. Narodil se v právnické rodině v italském Miláně. Vystudoval medicínu. Není pochyb, že se snažil usadit na Žerotinových statcích. Sepsal alchymistický traktát o výrobě pitného zlata a oficiálně jej věnoval třebovskému pánu. Oslovený šlechtic ho tedy přijal do svých služeb.

Traktát obsahuje bohaté iluminace, které si můžete v Bonaciově laboratoři prohlédnout. Kresby jsou plné tajemných symbolů, sloužily jako šifry. Možná, že se vám podaří vyčíst recept na věčné mládí – nám se to bohužel nepodařilo, ale zato jsme byli obohaceni o krásný zážitek.

Navštívit zámek v Moravské Třebové vřele doporučujeme. Setkáte se tam s příjemnými mladými průvodkyněmi. Jedna z nich je numeroložka a věštkyně, a tak jsme ze zámku odjížděli v pozdních večerních hodinách bohatší o poznání své vlastní osobnosti. Když se vám poštěstí a budete při prohlídce ti vyvolení, i vám se dostane numerologického výkladu. Hodně štěstí ! Jitka Štěpánková

Video z této reportáže si můžete prohlédnou na webových stránkách: http://toulavakamera.ct24.cz/article.asp?…

Vytvořeno 21.5.2008 10:56:03 | přečteno 529x | ernest