Demolice nebezpečné ruiny začala

nemoc

Odstranění budovy na Svitavské ulici v těchto dnech započalo. Objekt je v současné době ve stavu nepoužitelném pro rekonstrukci, pětkrát se stal terčem žhářů a je nebezpečný pro své okolí.

 

Dovoluji si připomenout, že o demolici rozhodlo zastupitelstvo, které je nejvyšším orgánem města, a které o demolici hlasovalo dokonce dvakrát. Při prvním hlasování dne 14. 3. 2016 schválilo demolici 19 z 21 členů zastupitelstva města. Pro demolici hlasovali i oba zastupitelé za SN-ST Daniela Maixnerová (roz. Blahová) a Tomáš Kolkop, který je teď v petičním výboru pro zachování stavby.

Výsledky hlasování naleznete zde (hlasování č. 18): https://www.moravskatrebova.cz/cs/radnice/zastupitelstvo-mesta/vysledky-hlasovani-zastupitelstva/hlasovani-z-12-zasedani-zastupitelstva-mesta-konaneho-dne-14-03-2016.html

Druhé hlasování proběhlo 20. 6. 2016, kdy pro demolici hlasovalo 15 zastupitelů. Ani tehdy nebyli zastupitelé za SN-ST proti demolici, pouze se zdrželi hlasování.

Výsledky hlasování naleznete zde (hlasování č. 6):

https://www.moravskatrebova.cz/cs/radnice/zastupitelstvo-mesta/vysledky-hlasovani-zastupitelstva/hlasovani-z-15-zasedani-zastupitelstva-mesta-konaneho-dne-20-06-2016.html

Zástupci města absolvovali za posledních deset let velké množství jednání s potenciálními zájemci, ovšem všichni po počátečním nadšení z umístění budovy a jejího vzhledu po detailní prozkoumání stavebně technického stavu stavby a po zpracování ekonomických studií návratnosti vložených investic z dalších jednání rychle odstoupili. Možní investoři, kteří zůstali, zase odmítli garantovat, že z objektu nevznikne nějaké nežádoucí zařízení, typu ubytovny pro nepřizpůsobivé. Vzhledem k pokračující devastaci budovy vandaly a žháři zbyla jako poslední varianta demolice z bezpečnostních důvodů.

Šance na záchranu tohoto objektu byla v roce 2009, kdy byl zastupitelstvu města předložen návrh na realizaci projektu Kongresového centra. Tento projekt obsahoval mimo jiné velkokapacitní společenský sál, který v našem městě jednoznačně chybí. I když bylo velmi reálné získat na realizaci projektu dotaci, zastupitelstvo města jej tehdy neschválilo.

Vyčištěním předmětného prostoru vznikne strategicky velmi významný prostor, vhodný pro realizaci nějakého zajímavého projektu v budoucnosti, který rozšíří nabídku občanské vybavenosti ve městě. Zvažuje se výstavba sportovní haly, neboť tělocvičny ve městě nesplňují požadavky pro konání soutěží a sportovci jako futsalisté či florbalisté jsou nuceni hrát své soutěže mimo město. Mezi dalšími návrhy jsou městské lázně s 25 m bazénem a společenské centrum s tanečním sálem. Zaznamenali jsme také návrh na výstavbu sociálních bytů (např. pro mladé rodiny s dětmi, matky samoživitelky, atp.), ale tento záměr by měl být realizován rekonstrukcí objektu města na Josefské ulici, který je pro tento účel vhodnější. K návrhům budou mít možnost se vyjádřit občané při veřejných besedách, konečné rozhodnutí pak bude na zastupitelstvu města.

Václav Mačát, místostarosta

 

Vytvořeno 17.10.2017 13:00:04 | přečteno 5956x | horackova.pavlina