Dětský domov získal výtěžek ze slivovice

Jubilejní desátý ročník festivalu slivovice Biskupické kaléšek byl ve znamení koštu nejkvalitnější slivovice za doby jeho trvání. Do podvědomí návštěvníků se dostal nejenom díky degustaci vzorků pálenky, ale také sportem.

Do vesnice na Malé Hané se v sobotu 4. října 2008 sjeli posedmé čeští velocipédisté. Po propagační jízdě odstartovali závod Od pálenice k pálenici. Na startu nechyběl ani známý cyklista Josef Zimovčák, který na vysokém kole jel závod Tour de France. Unikátem Biskupického kaléšku je soutěž o nejlepší slivovici. „Přihlášeno bylo čtyřiapadesát vzorků,“ sděluje jeden ze zakladatelů festivalu František Václavek.

Vítězné vzorky se pak vydraží. Nejvyšší nabídka zazněla od moravskotřebovského místostarosty Václava Mačáta. Dětský domov v Moravské Třebové získá šedesát sedm tisíc korun. Šek byl slavnostně předán ve čtvrtek 16. 10.

„Je to už taková tradice. Peníze použijeme na pobyty dětí na horách, jezdíme na různé akce, výstavy, nakupujeme sportovní vybavení. V letošním roce máme v plánu koupit dětem kolečkové brusle a brusle na led. To si děti rozhodly samy. Chceme jet také do Prahy na nějaké divadelní představení nebo na výstavu „Poklady Moravské Třebové“ do Lobkovického paláce, takže si myslím, že finanční příspěvek dobře využijme a děti z toho budou mít radost,“ říká spokojeně ředitelka dětského domova Irena Mazánková a dodala: „V minulém roce jsem díky obci Biskupice a Václavu Mačátovi získali devadesát sedm ticích korun, které jsme využili na rekraci pro děti a letní tábory. Děti, se tak podívaly do Krkonoš, na Ramzovou, do Mladočova nebo westernového městečka Šiklův Mlýn. Chtěla bych jim oběma touto cestou poděkovat.“

Vyhlášeného festivalu se zúčastnila i delegace z partnerského města Banské Štiavnica a města Vlaardingenu. „U nás nic tak velkého jako v Biskupcích nemáme. Historické velocipédy mě nadchly a slivovice je tu taky výborná,“ říká Jan van Hemert. Letos pálili v Biskupcích lahodný mok nejen ze švestek a jablek, ale třeba i z hrušek, meruněk a dalšího ovoce. Hitem se stává slivovice z piva nebo mrkve. „Klasická kadlátková, tedy švestková, je ale nejžádanější,“ potvrzuje na závěr starosta Biskupic Dalibor Šebek.

Vytvořeno 17.10.2008 9:13:43 | přečteno 472x | ernest