Dny slovenské kultury zahájí jeden z nejlepších Beatles revivalů na světě

14. ročník oblíbeného a vyhlášeného festivalu Dny slovenské kultury, který se v Moravské Třebové uskuteční ve dnech 23. až 28. dubna, slibuje spoustu zajímavých akcí i řadu zvučných jmen.

„Návštěvníkům především nabídneme přední slovenskou revivalou kapelu The Backwards, známou interpretacemi oblíbených beatlesovských melodií, mimochodem na koncertech této skupiny je na Slovensku vždy vyprodáno. The Backwards je považován za jeden z nejlepších Beatles revivalů na světě. Může se pochlubit dvojnásobným vítězstvím na Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003,“ uvedla ředitelka Kulturních služeb města Libuše Gruntová a dodala: „Dále diváci uvidí dvě divadelní představení, výstavu slovenských fotografů a nebude chybět ani tolik vyhledávaná česko-slovenská květinová show letos na téma Květiny pro život. Tvorba Květinového studia Věry Weinlichové bude provázet celý letošní ročník. V pátek 24. 4. předvede pro školy za doprovodu cimbálové muziky Rozmarýn a slovenských sokolníků vazby pro Zahradní slavnost v parku před muzeem, v pondělí 27. 4. je na zámku připravena přednáška O historii aranžování květin od gotiky po secesi, v průběhu celého festivalu ve spolupráci se Střední zahradnickou školou z Piešťan vyzdobí např. radnici, evangelický kostel nebo zámek.“

Stejně jako vloni se do programu festivalu i letos aktivně zapojí partnerské město Moravské Třebové Banská Štiavnica, a to po celý den pátek 24. 4. Dopoledne je pro školy připravená sokolnická skupina sv. Bavona, taneční soubor Texasky. Od 14 do 19 hod. bude program před muzeem probíhat i pro veřejnost.

„Večer chystáme spolu se slovenskými autory výstavu fotografií Banské Štiavnice a jejího okolí. Diváci se opět mohou těšit na divadelní představení ochotnického souboru Paradajz Pikčr s názvem Obludárium. Tento ochotnický soubor měl v minulém roce velký úspěch. Jsme rádi, že přijali pozvání i pro letošní rok,“ řekla Gruntová. Páteční večer zakončí ve 22 hodin v klubu Duku Duku slovenská undergroundové kapela Živé kvety. V programu festivalu samozřejmě nebude chybět ani nejnovější slovensko-český film z dílny Juraje Jakubiska Bathory o tzv. Čachtické paní, který se celý loňský rok těšil vysoké návštěvnosti.

Festival ukončí divadelní představení Ja Malkáč známého pražského Divadla v Dlouhé. „.Jde o česko-slovenské scénické čtení nového slovenského románu L. Dobrovody, které se pokouší o náhled do soužití jedné česko-slovenské rodiny očima pětiletého chlapce,“ sdělila Libuše Gruntová.

Mimo kvalitní nabídky z kulturního jídelníčku budou moc návštěvníci města po celý týden ochutnávat slovenské speciality ve Třebovské restauraci a v restauraci Excalibur. Festival se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka, který se společně se slovenskou delegací zúčastní slavnostního zahájení festivalu.

Podrobnosti k programu zde: http://www.mtrebova.cz/…ik-festivalu

Vytvořeno 22.4.2009 11:12:31 | přečteno 442x | ernest