Ekologický úřad, úředníci omezili jízdy automobilem, po městě jezdí na kole

Vedení města se ve spolupráci s technickými službami a se společností ASEKOL rozhodlo rozšířit své ekologické aktivity odpadového hospodaření města a usnadnit občanům třídění vysloužilých malých elektrospotřebičů.

“Obyvatelé města mají v současné době možnost odkládat vysloužilá elektrozařízení ve sběrovém dvoře. Od října může každý občan bezplatně využít při návštěvě městského úřadu a technických služeb nádoby tzv. E-boxu,“ informuje Josef Dvořák, pracovník Technických služeb města Moravská Třebová.

Hlavním cílem této aktivity je usnadnit občanům třídění drobných elektrozařízení a zvýšit množství sebraných malých spotřebičů. „Drobné elektrospotřebiče totiž většinou končí v popelnici společně s komunálním odpadem, který je odvezen na skládku. Tak zcela zbytečně dochází k hromadění a následné likvidaci odpadu, jež by mohl být znovu využit,“ řekl Dvořák a dodal: „Naopak pokud je spotřebič obsahující zdraví škodlivý materiál odevzdán k recyklaci, je zajištěno, že drtivá většina vysloužilých spotřebičů bude opětovně využita. Šetří se tak nejen přírodní zdroje, životní prostředí, ale i naše peněženky.“

Do E-boxu mohou lidé odkládat vysloužilá informační a telekomunikační zařízení (telefony a mobilní telefony, drobné počítačové vybavení, kalkulačky apod.), spotřebitelská zařízení (videopřehrávače, fotoaparáty, dálkové ovládače apod.) nebo hračky a vybavení pro volný čas a sporty (videohry, gamepady, joystiky …). Do sběrné nádoby nepatří výbojky, baterie, zářivky a akumulátory.

Dalším vstřícným krokem radních k ochraně životního prostředí je zavedení ekologického úřadu. Kromě používání recyklovaného papírů, upřednostňování elektronické pošty místo papírové či třídění odpadů, omezí úředníci pracovní jízdy automobilem po městě. „Zaměstnanci městského úřadu v maximální míře využívají služebních kol pro pracovní cesty po městě a okolí,“ sdělila Veronika Cápalová z odboru životního prostředí moravskotřebovské radnice. Doporučení k používání služebních bicyklů se dostalo i do pracovního řádu. Městský úřad chce své ekologické aktivity dále rozšiřovat, tak aby se stal vzorem pro lidi nejen v Moravské Třebové.

Vytvořeno 13.10.2008 14:34:43 | přečteno 308x | ernest