Finanční krize dostihla i kulturu

V souvislosti s dopady hospodářské krize došlo u příspěvkové organizace Kulturní služby města Moravská Třebová, která má na starosti realizaci nejrůznějších kulturních festivalů, společenských akcí, pořadů pro děti, divadel či koncertů, k nucenému snížení rozpočtu.

Změny se týkají především anoncovaných a plánovaných programů festivalů – jako jsou Městské slavnosti, Moravskotřebovský bramborák, Kejkle a kratochvíle, Kinematograf bratří Čadíků, atd. stejně jako připravovaných sobotních prázdninových aktivit na zámku – přichystány byly divadelní pohádky, koncerty, šermířská vystoupení, apod. které musely být zrušeny.

Programy festivalů byly zkráceny, nejvíce se změny projevily u Městských slavností, kde došlo ke zrušení dvou nákladných koncertů kapel. Venkovní akce (Městské slavnosti, Kinematograf bří Čadíků, Kejkle a kratochvíle), jež se poslední léta konaly na náměstí, se přesunou do areálu zámku. Důvodem tohoto opatření je minimalizovat náklady za několikeré přemístění, montáž a demontáž podia ze zámku na náměstí a naopak. Naší snahou je o kulturní zážitky nikoho z divácké obce neochudit. Abychom však mohli moravskotřebovskému publiku zprostředkovat zajímavé hudební formace a přivítat v našem městě známé osobnosti českého show businessu a přitom neskončili ve ztrátě, jsme nuceni veškeré kulturní festivaly zpoplatnit, i když spíše symbolickou částkou. Ceny uměleckých vystoupení totiž neustále rostou a my s omezeným rozpočtem a bez možnosti vybírat vstupné, nejsme schopni bez výrazných dotací takové pořady vůbec realizovat. Proto se úspory rovněž promítnou do dramaturgie organizace: pečlivě a v menší míře budou vybírána divadelní představení či koncerty populární i vážné hudby, v dohledné době nemůžeme počítat ani se zásadní inovací či vznikem další expozice na zámku. Ač jsou taková opatření vždy nepopulární, věřím, že tuto nelehkou situaci pochopíte.

Přeji pohodové léto a spoustu nevšedních kulturních zážitků.

Mgr. Libuše Gruntová, Ředitelka Kulturních služeb města Moravská Třebová

Vytvořeno 7.7.2009 9:43:24 | přečteno 324x | ernest