Internetové rádio DWD v našem městě, na Vašem internetu, pro Vás

Na začátku byli dva žáci dvou rozdílných základních škol v Moravské Třebové Jakub Trčka a Honza Vojíř, kteří viděli v rádiu možnost své vlastní realizace, a tak si jedno takové udělali.

  • Jak jste přišli na nápad pořídit si internetové rádio? Jaké byly začátky?

Honza: Prostě jsme si řekli, uděláme rádio. Ale cesta od nápadu k začátku plnohodnotného vysílání nebyla procházka růžovým sadem. A nyní už jsou to tři roky, co jsme začali poprvé vysílat. Na internetu se tenkrát začalo hodně rozšiřovat internetové vysílání. Mají k němu přístup lidé z celého světa a jediné, co jsme k tomu potřebovali, byl počítač a mikrofon, abychom mohli pouštět naše názory do světa. Měli jsme dvacet posluchačů a bylo vidět, že nás chtějí poslouchat. Byl to úžasný rok a půl. Pak nás napadlo, že bychom se mohli posunout dál a zapojit do vysílání více lidí. Proto jsme začali spolupracovat s Domem dětí a mládeže, který nám poskytl prostory. Později nám koupili i kvalitní vybavení k vysílání, abychom se dostali na vyšší úroveň. Zároveň jsme nabrali další nadšence, kteří chtěli mít také své rádio. S nimi jsme začali tvořit program rádia, stejně jako redaktorskou stránku. Založili jsme portál DWD.cz, kde prezentujeme články o hudebním dění v Moravské Třebové a okolí.

  • Proč se vaše rádio jmenuje zrovna DWD? Jak jste přišli na tento název?

Honza a Jakub: Je to zkratka skupiny Dance with the Devil – tanec s ďáblem, kterou jsme viděli v nějakém klipu a moc se nám líbila. Já osobně si myslím, že je to dobré jméno pro rádio. Název jsme zkrátili, aby to bylo jednoduché, úderné a zapamatovatelné.

  • Měli jste v někom podporu, když jste začínali? Není přeci jednoduché pro laika vybrat správnou techniku a začít vysílat.

Jakub: V tomto jsme měli strašnou výhodu. Hned ze začátku nám pomáhal DJ a zároveň zvukař Roman Juriš, který v tom dělá odmalička. Ten nám pomohl vybrat vhodnou studiovou techniku a naučil nás s ní zacházet. Ovládání mixážního pultu se dá naučit. Někdo má pro to vlohy a jde mu to lépe a někdo musí holt dřít, aby to uměl na té lepší úrovni.

  • Kluci, jak to máte s financováním? Tohle zrovna nebude levný koníček.

Jakub a Honza: To máte pravdu, kvalitní technika je hrozně drahá. Ale jak jsme už řekli, hodně nám pomohlo DDM, pod kterým vlastně celé rádio funguje, a pak jsme měli zase kliku. Povedlo se nám získat podporu u pražské společnosti Instant Media s. r. o. Byla to fakt velká náhoda, že jsme se seznámili přímo s majitelem. Veškerá komunikace probíhala přes e-maily. Vyvrcholila v to, že nám zaslali smlouvu. Od té doby za nás tahle společnost každý měsíc platí poplatky Ochrannému svazu autorskému (OSA) za autorská práva k písničkám. Velký dík patří právě DDM a Janě Chadimové, která celou spolupráci domluvila Také proběhlo jednání s ředitelem společnosti OR-CZ panem Mačátem, který nám poskytl stream server pro vysílání.

  • Oběma Vám je osmnáct let, předpokládám, že půjdete na vysokou školu. Snažíte se za sebe vychovat své nástupce?

Jakub a Honza: Tak třeba Ondra Leksa s Fandou Šmidem, kteří rádio opustili a stali se z nich výborní DJ´s, v současné době přemýšlejí o návratu a chtějí dělat pořady pro rádio. Dále máme Martinu Vyhnalovou, kterou baví moderátorská práce a jednou v tom bude slavná. Podařilo se nám do našich rádiových spárů dostat Rosťu Steinera, rodáka z Moravské Třebové, který studuje v Liberci na technické univerzitě. Odmalička hraje v kapele a zajímá se o muziku. Spolu s ním jsme rozjeli projekt Music Door, díky kterému sháníme a navazujeme kontakty s kapelami z celé republiky i ze Slovenska a snažíme se je propagovat. Vrcholem projektu byl právě DWD fest, který se konal v sobotu 6. února.

  • Jak jste zvládli první ročník DWD festu?

Jakub: Očekávali jsme větší účast, ale na druhou stranu, co bychom chtěli od prvního ročníku. Platících návštěvníků bylo kolem sto padesáti. Je také pravdou, že jsme fest začali chystat na poslední chvíli v listopadu a konal se v únoru, tak to bylo dost náročné. Vysoko se vyšplhaly i finance. Ale ty zkušenosti za to stály. Zjistili jsme spoustu věcí a problémů, které bychom měli do příštího roku vychytat. Myslím si, že jsme zvládli i organizaci, kterou si pochvalovaly i kapely, které byly rády, že jsme dodrželi časový plán, což je většinou na festech problém. Největší hvězdou večera byli Goodbye Lenin, kteří byli úžasní. Tuhle kapelu máme přislíbenou i na druhý ročník. Skvělá byla také kapela Dead Pope´s Company ze Šumperka. Poděkování patří i Sdružení kulturního domu v Boršově, které nám umožnilo fest pořádat.

  • Chystáte druhý ročník?

Jakub: Samozřejmě. Druhý ročník DWD festu je už nachystaný a předběžný termín konání je 5. března 2011.

  • Kde najdou občané Moravské Třebové vysílání DWD?

Honza: Všichni si nás mohou naladit na stránkách www.DWD.cz, kde vysíláme nonstop. Snažíme se být kreativní, takže máme plno pořadů jako např. Sportovní rubrika, Retro party, Game Over, Music Door a další. Myslím si, že máme docela pestrý program, takže si každý najde to své. Na stránkách je i kalendář akcí, takže si návštěvníci mohou vybrat i z této nabídky.

Vytvořeno 3.3.2010 13:35:11 | přečteno 413x | ernest