Jedinečná československá květinová show v Moravské Třebové aneb Květiny pro život

Před dvěma lety se pořadatelé velkolepé a ojedinělé květinové show v Moravské Třebové zaměřili na svatební kytice. Minulý rok vsadili na vazbu exotických květin z Asie, Afriky a Ameriky. V sobotu 25. dubna v 18.00 hod. bude návštěvníky Městského muzea v Moravské Třebové čekat opět něco nového.

„Čtvrtý ročník květinové show je na téma „Květiny pro život“. Špičkoví floristé z Čech a ze Slovenska představí divákům aranžmá květin, které se pojí s nejdůležitějšími událostmi v lidském životě. Žádná velká akce se neobejde bez květinové výzdoby,“ řekl hlavní organizátor akce Ladislav Weinlich a dodal: „Lidem tak ukážeme vazby k narození dítěte a jeho prvním narozeninám. Nebudou chybět i takové životní etapy jako jsou 18. narozeniny, maturita, promoce, svatba, oslava významného životního jubilea a samozřejmě i smrt, která k životu patří a je nutné k ní přistupovat s úctou a pokorou.“

Návštěvníci se mohou těšit na několikanásobnou mistryni republiky ve floristice Hanu Šebestovu, která je hlavní postavou letošní show. V Moravské Třebové se budou také prezentovat žáci Střední odborné zahradnické školy z Piešťan. Nebude chybět florista Slávek Rabušic, se kterým Ladislav Weinlich spolupracuji už od prvního ročníku květinové show a přední slovenský florista Michal Haut, který váže květiny pro slovenského prezidenta.

Minulý rok viděli lidé, kteří navštívili tuto akci taneční show samotných floristů. Před dvěma lety zase módní přehlídku svatebních šatů a květin. Letos se chystá výstava padesáti druhů lilií z celého světa. Takže se bude určitě na co dívat. „Letos jsme také rozšířili květinovou show o setkání odborníků, pro které jsme připravili pět floristických workshopů na téma: „Květinový obchod v praxi, Zahradní slavnost, Smuteční floristika, Svatba na radnici a Květiny v zámeckých interiérech.“ Zde vzniknou květinové dekorace, které si lidé pak budou moc prohlédnout v různých interiérech“ informuje Weinlich.

Na několik dní tak získá květinovou výzdobu obřadní síň na radnici, kde budou k vidění svatební kytice a dekorace pro nevěstu. Na moravskotřebovském zámku se do květinové výzdoby zahalí historické objekty. Nebudou chybět historické květinové stojany a girlandy. V evangelickém kostele na ulici Svitavské si lidé prohlédnou výzdobu kostela, současné trendy ve smuteční floristice, smuteční kytice a věnce.

„Rád bych návštěvníky pozval také na zahradní slavnost, která se bude konat v pátek 24. dubna v městském parku, současně se slovenskou veselkou. Sedm dní bude naše město žít květinami. Nic podobného se nikde jinde v České republice neděje,“ sdělil Ladislav Weinlich.

Ladislav Weinlich si pro konání své květinovou show vybral festival Dny slovenské kultury záměrně. Podle jeho slov květiny patří hlavně ke kultuře. „Dny slovenské kultury jsou jednou z největších a nejvýznamnějších kulturních akcí města. Vztahy se Slováky mi jsou nejbližší a nejmilejší. Podílíme se i na stejných květinových akcích u nich. Máme mezi sebou vzájemnou a velmi dobrou spolupráci,“ říká spokojeně hlavní organizátor a dodal: „Odborná veřejnost Moravskou Třebovou chápe jako květinové město, kde se koná naprosto originální akce na vysoké úrovni jak z hlediska odborného, tak společenského. Získali jsme si tak renomé, za které jsem rád.“

Květinová show je připravovaná pouze pro Moravskou Třebovou. Je ojedinělá a výjimečná, nikde jinde k vidění není.

Vytvořeno 23.4.2009 15:46:36 | přečteno 678x | ernest