Kalamitní stav na Svitavsku a Ústeckoorlicku přetrvává

Východní část Pardubického kraje postihlo v posledních dnech vydatné sněžení, které způsobilo komplikace především v dopravě a v zásobování elektrickou energií.

Zvláště závažná situace je na Svitavsku, kde si kalamitní stav u Hřebečského tunelu vyžádal mimořádná opatření neobvyklá pro toto roční období.

Důležitá silnice první třídy číslo 35 spojující Čechy s Moravou zůstává uzavřena až do pondělí, kdy se opět sejde hejtman Pardubického kraje Radko Martínek se silničáři, policií a hasiči. Společně posoudí situaci.

Hejtman Pardubického kraje dnes ráno osobně projel stanovenou objížďku a seznámil se s aktuální situací přímo na Hřebči. „Takovou situaci v říjnu opravdu nepamatuji. Počasí odpovídá spíše zimním měsícům. Přesvědčil jsem se, že stav je velmi vážný, proto jsme společně se záchranáři a policií uzavírku silnice I/35 prodloužili,“ vysvětlil hejtman, proč zůstává strategická komunikace na Moravskotřebovsku neprůjezdná. „Nesmíme riskovat zdraví a životy záchranářů kvůli neukázněným řidičům. Těžký a mokrý sníh láme stromy, které padají na vozovku zcela nekontrolovaně,“ řekl hejtman Martínek.

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje posílila na Moravskotřebovsku rychlou zdravotnickou službu (RZP) o jednu posádku. Jak uvedl ředitel ZZS Marek Obrtel, pacienty z této části kraje bude vozit sanita do nemocnice v Boskovicích, Fakultní nemocnice v Olomouci a také do Ústí nad Orlicí.

Situaci v kraji monitoruje také oddělení krizového řízení krajského úřadu. K neprůjezdným komunikacím se přidaly v průběhu čtvrtku a pátku výpadky proudu díky poryvům větru. Distributor, firma ČEZ, rozšířil dnes ráno kalamitní stav i na okres Chrudim. Od včerejšího dne platí už na Ústeckoorlicku.

Magdalena Navrátilová, tisková mluvčí Pardubického kraje

Vytvořeno 16.10.2009 10:29:49 | přečteno 422x | ernest