Krásný týden našich žáků v Lipsku

Pátý rok spolupráce mezi školou „U Kostela“ a 65. Mittelschule v Lipsku byl završen na začátku června, kdy naši žáci vycestovali do německého veletržního města a trávili zde celý týden se svými německými kamarády, které často znali již z našich dřívějších společných akcí.

Žáci tak jako před dvěma lety, kdy se uskutečnila naše první návštěva Lipska, bydleli v rodinách svých německých hostitelů, což se opět ukázalo jako odvážný ale velmi podařený experiment. Je nutno zdůraznit, že naše cesta se uskutečnila především díky vydatné finanční podpoře moravskotřebovské radnice a Pardubického kraje. Od prvního dne měly děti pestrý program, kdy se střídalo dopolední vyučování v angličtině a němčině, návštěvy kulturních akcí a pamětihodností stále krásnějšího a modernějšího Lipska, společné chvíle na koupališti nebo při grilování a samozřejmě také pobyt v rodinách, kde si naši žáci vyzkoušeli své dorozumívací a komunikační schopnosti. Vzhledem k tomu, že během celého týdne nenastal v tomto směru žádný problém, můžeme s radostí konstatovat, že naše děti obstály. Stejně bezchybný byl také přístup německých rodin a dětí. Největší ohlas měla návštěva obrovského zábavního parku Belantis nedaleko Lipska. Atrakce jako sjezd na člunu z faraonovy pyramidy, horská dráha na středověkém hradě nebo lanovka na pirátský ostrov nás zabavily na celé odpoledne. Součástí programu byla také vyhlídková jízda typickým londýnským dvoupatrovým double-deckerem po Lipsku, návštěva továrny BMW, zoologické zahrady či školního muzea, kde si děti i jejich učitelé na vlastní kůži zkusili, jak to vypadalo v německé škole v roce 1890 za císaře Viléma I. Nadšení vzbudilo divadelní představení lipské Nové scény Mund und Knie, což je moderní divadelní hra kombinující komediální prvky a moderní hudbu (hip-hop, disco, rock, ethno-hudba). Kulturní rozhled nám rozšířila návštěva budovy lipské činohry, kde jsme mohli nakouknout nejen do výrobny rekvizit, ale i do divadelního fundusu a zkusit si tak různé divadelní kostýmy. Pracovníci divadla nám dovolili navštívit i pódium, zákulisí a dokonce jsme nakoukli i pod pódium, odkud se v divadelních hrách často vynořují čerti nebo vodníci. Skutečným vrcholem a důstojným zakončením krásného týdne v Německu byl společný česko-německý koncert v aule partnerské školy, kam si našli cestu nejen žáci, ale také učitelé, přátelé, rodiče a další příbuzní našich hostitelů. Po každé skladbě, kdy se za mikrofonem a hudebními nástroji střídali Němci i Češi, následoval bouřlivý potlesk. Po koncertě se pak všichni sešli před školou, pojídali skvělé grilované bratwursty a těšili se na další budoucí společná setkání. Na závěr je znovu nutno poděkovat městu Moravská Třebová a Pardubickému kraji za podporu, díky níž se tento pobyt mohl uskutečnit. Němečtí kamarádi našich žáků se již teď perou o to, aby mohli příští rok přijet na oplátku do Moravské Třebové nebo se zúčastnit tradičního jarního společného týdne na horách. Ještě předtím bychom ale rádi všechny pozvali na koncert školní kapely 65. Mittelschule společně s našimi muzikanty od Kostela, který plánujeme v září na nádvoří moravskotřebovského zámku. Bližší informace včas upřesníme. Z.Šafaříková, M.Zatloukal

Vytvořeno 17.9.2008 14:50:46 | přečteno 385x | ernest