Městský kamerový systém

Městský kamerový systém začalo město Moravská Třebová využívat v roce 2005, kdy celý systém tvořily dvě kamery. To, že jsou kamery ve městě potřeba, bylo již praxí prokázáno.

Na místech, která jsou monitorována kamerami, došlo ke snížení trestných činů a přestupků. Otázkou zůstává, kolik by jich mělo být a co vše by měly sledovat. Zavedením kamerového systému může městská policie sledovat přestupky v dopravě, porušování veřejného pořádku, proti majetku, proti občanskému soužití a také porušování obecně právních předpisů města – vyhlášek.

Pomocí systému se podaří zachytit i kuriózní situace. „Díky kameře umístěné na rohu městského úřadu na ul. Olomoucké se nám podařilo včas zajistit podnapilého řidiče, který měl 2,52 promile alkoholu a nevlastnil řidičské oprávnění. Díky včasnému zásahu nemohl řidič ohrozit zdraví a život dalších občanů,“ řekl velitel Městské policie v Moravské Třebové Karel Bláha.

Městský kamerový systém tvoří v současné době 4 venkovní kamery a pátá se bude instalovat v nejbližší době. Lokality, které jsou monitorovány budou označeny cedulkou „Prostor je monitorován kamerovým systémem“. Z řad občanů občas zaznívá názor, že kamerový systém je zbytečnost, protože páchání trestné činnosti nezabrání a navíc stojí hodně peněz.

„Kamery střeží zejména centrální část města nebo vybrané rizikové lokality, nicméně nikdy nepokryjí celé území města. Navíc za případná „selhání“ systému může ve většině případů obsluha, jen malé procento je věc zklamání techniky,“ řekl místostarosta města Miloš Izák.

Tento stav kamerového systému není konečný a je předpoklad, že se bude dále rozšiřovat. Jsou vytipovány další lokality ve městě, kde by kamery mohly být rozmístěny a sloužily k posílení bezpečnosti ve městě. Díky cílené prevenci a městskému kamerovému systému se podařilo v některých částech města snížit nejen počet trestných činů a přestupků, popřípadě zvýšit jejich odhalení, ale městské kamery se podílely i na ochraně majetku města a občanů.

Vytvořeno 29.1.2009 14:54:51 | přečteno 436x | ernest