Minuta ticha za zemřelé horníky na Salamandrových dnech

Městské slavnosti, oslavy horníků, geologů, hutníků a naftařů, oslava bohaté štiavnické historie a tradic, dobrá zábava - to všechno jsou Salamandrové dni.

Jejich tradici začali studenti slavné Banícké akademie. Název Salamandrového průvodu je odvozený od pohybu salamandry škvrnitej (mlok skrvnitý). Napodobujíc její pohyb se průvod vlní z jedné strany ulice na druhou, což při osvětlení dobovými svítidly vytváří působivé večerní divadlo. V průvodu se pohybuje 580 postav, které znázorňují hlavně práci a život obyvatel města. V čele průvodu jde pastýř s pomocníky, který na rukách nese ještěrku. Představují pověst o objevení pokladů štiavnické země, zlata a stříbra. Této významné akce se zúčastnili i představitelé našeho města – starosta Josef Ošťádal, místostarosta Miloš Izák a Václav Mačát, radní města Pavel Brettschneider a Zdeněk Stupka a tajemník městského úřadu Stanislav Zemánek.

„Partnerství s městem Banská Štiavnica je pro nás velmi důležité a velice si vážíme jejich pozvání. Poprvé jsme navštívili tradiční hornický ceremoniál k přijímání nových kandidátů do cechu hornického pod názvem „Šachtag“. Při této přiležitosti byla držena minuta ticha za tradicky zemřelé horníky v Handlové. Setkali jsme se také s herečkou a poslankyní Magdou Vašáriovou, která nás velmi vřele přijala. Bylo to milé a příjemné setkání,“ řekl starosta města Josef Ošťádal a dodal: „Získali jsme také pár nových inspirací pro náš projekt Hřebečských důlních stezek díky návštěvě Bánského muzea, které je jediné svého druhu na Slovensku.

Na závěr návštěvy byli představitelé města přijati na radnici primátorem města Pavlem Balžankou, kterému starosta Josef Ošťádal poděkoval za vlídné přijetí a předal pozvánku na 11. ročník festivalu Biskupické kaléšek a 8. ročník závodu historických kol od pálenice k pálenici.

Vytvořeno 14.9.2009 14:30:29 | přečteno 422x | ernest