Moravská Třebová dostane druhou sanitku

Starostové na Moravskotřebovsku si vybojovali druhou sanitku. Moravská Třebová se stane prvním městem v kraji, kde doprovodnou sanitku dostanou. Původně s ní zástupci kraje počítali do Vysokého Mýta.

Zrušením akutní lůžkové péče a druhého záložního vozu rychlé záchranné pomoci vedlo k velké nespokojenosti občanů, zhoršila se zdravotnická péče. O problému v úterý 8. dubna jednalo vedení města a starostové regionu s Markem Obrtelem, generálním ředitelem Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Do měsíce přislíbil posílení výjezdové jednotky o další vozidlo.

„Jedná se o osobní auto Škoda Octavia Combi s plnou výbavou jako je ve velké sanitce. Má pohon na všechny čtyři kola, aby se dostala i do hůře dostupných lokalit za každého počasí,“ sdělil Marek Obrtel.

Starostové ale poukazují na fakt, že osobní automobil nemá lehátko. „Nelíbí se mi ani to, že na dvě sanity zůstane jeden lékař,“ řekl místostarosta města Miloš Izák. V takzvané malé sanitce totiž bude jezdit lékař a záchranář, zatím co ve velké jenom řidič a záchranář. Podle čeho se budou rozhodovat kdo ke komu pojede? Pokud zavoláte na centrálu rychlé záchranné služby, rozhodnutí bude na úsudku kvalifikované zdravotní setry, která určí kam pojede lékař a kam záchranář. Podle slov Obrtela ale v šedesáti procentech případů zůstává pacient doma a nevyžaduje převoz do nemocnice. „V Pardubickém kraji máme pouze osmnáct kmenových doktorů na patnáct míst v kraji. Služby musíme zabezpečovat externisty, ale ti nejsou od nás proškoleni. Nelékařská posádka proto udělá více práce než lékař, kterého do sanity posadím nuceně,“ vysvětlil Obrtel a dodal: „Je to utopie myslet si, že tu budou dvě proškolené lékařské sanitky. Kraj na to nemá peníze.“

Záložní sanitky Pardubický kraj zrušil z několika důvodů. Jedním z nich byl právě dostatek peněz a doktorů. „Víme, že si Moravská Třebová zaslouží mimořádnou pozornost. Zvláště proto, že Olomouc ani Brno není prozatím nakloněna pro spolupráci a ochota vyjet záchrannému vozidlu z Moravské Třebové alespoň na půl cesty je minimální, říká Obrtel. Krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Josef Janeček slíbil, že druhé vozidlo i s posádkou Moravskotřebovští dostanou. Celou věc komplikuje zákoník práce, který systém rychlé záchranné služby zdražuje.

Vytvořeno 9.4.2008 16:04:03 | přečteno 418x | ernest