Moravská vlajka na počest příchodu Cyrila a Metoděje

vlajka
Příchod patronů Moravy sv. Cyrila a Metoděje na Moravu byla událost obrovského kulturního a duchovního významu nejen pro naši zem, ale pro značnou část Evropy. Na počest této události bude na naší radnici v pátek 5. července vyvěšena moravská vlajka.
Moravská vlajka je v současnosti vnímána jako symbol sounáležitosti občanů k území Moravy, jejího duchovního a společenského života. Do iniciativy vyvěšení moravské vlajky se ke dnešnímu dni přihlásilo více než 1 519 obcí, Moravská Třebová se letos do iniciativy zapojuje již poosmé.

Kromě svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje bývá na některých místech moravská vlajka vyvěšována i v další dny spjaté s moravskou historií. Dne 28. března si připomínáme výročí narození světoznámého moravského učence Jana Ámose Komenského, 15. září význačného moravského politika a diplomata, ochránce moravských zemských práv a svobod, Karla staršího ze Žerotína. Zvolení moravského markraběte Jošta Lucemburského, zvaného též Moravský, římským králem připadá na první říjen, 28. října si připomínáme si nejen vznik Československé republiky, ale také svatořečení velkomoravského panovníka Rostislava.

Pavel Šafařík, vedoucí odboru vnitřních věcí


Vytvořeno 1.7.2019 16:40:03 | přečteno 742x | v.dokoupil