Moravskotřebovská radnice se zahalí do barev české trikolory

radnice nahled
V úterý 17. listopadu si připomeneme výročí demonstrace studentů na pražském Albertově a Národní třídě proti komunistickému režimu. V letošním roce jsme vzhledem k aktuálním opatřením pro veřejnost připravili speciální symbolické nasvícení budovy radnice v barvách české trikolory v čase od 16:00 do 21:00 hodin.
„Dopady celosvětové pandemie covid-19 nám bohužel neumožnily uspořádat důstojné oslavy tohoto výročí za účasti veřejnosti. Pro všechny, kterým není svoboda a demokracie lhostejná, jsme připravili alespoň symbolickou připomínku událostí dne 17. listopadu 1989 a navazujících dnů formou vysílání některých projevů z manifestace na Letné z reproduktorů na náměstí T. G. Masaryka spolu s osvícením radnice a plakáty dobových fotografií z listopadu 1989 v Moravské Třebové. Ukázky si lidé mohou poslechnout například během procházky městem zítra v době od 16:00 do 21:00 hodin,“ uvádí starosta Miloš Mička.  

Sedmnáctý listopad se nesmazatelným způsobem zapsal v dějinách naší republiky událostmi, které je třeba navždy připomínat jako zásadní dny v boji za svobodu a demokracii. První událostí bylo uzavření vysokých škol v roce 1939, které následovalo jako odvetné opatření po studentských demonstracích proti nacistické okupaci. Tou druhou jsou pak události v roce 1989, nazvané také Dnem boje za svobodu a demokracii nebo také později jako Sametová revoluce. Jejím výsledkem byla celospolečenská změna systému, pádu komunistického režimu a jeho přeměny na demokratický systém. „I když jsme se tehdy mnozí domnívali, že vše je již „dobojováno“ a získanou svobodu a demokracii zbývá jen „opečovávat“, opak je po mnoha letech pravdou. V posledních letech jsme svědky snah jedinců, a to i na nejvyšší úrovni státního aparátu, o získání absolutní moci jak propojením politického vlivu do ekonomického systému, snahami narušit nezávislost soudního systému či zásahů do nezávislosti veřejnoprávních médií,“ uzavírá starosta.

micka

Vytvořeno 16.11.2020 14:11:29 | přečteno 533x | v.dokoupil