Moravskotřebovský zámek pod vedením nové zámecké paní

titulka foto

Od pondělí 2. března převzala správu renesančního zámku Iva Kopáčková. "Historické centrum i celý areál zámku je nádherně opravený a má obrovský potenciál. Nyní musíme společně zapracovat na tom, aby se o jeho kráse dozvědělo co nejvíce lidí za hranicemi našeho města," říká nová vedoucí zámku. 


Iva Kopáčková vystudovala Gymnázium v Jevíčku a poté absolvovala mezinárodní vztahy, evropská studia a politologii na univerzitě v Praze. V dosavadní kariéře se pohybovala v oblasti marketingu a propagace, naposledy pracovala jako vedoucí pracovník PR oddělení ve sklárnách, kde vyrábějí ručně foukané designové osvětlení a vyvážejí jej do celého světa. „Lidé v Moravské Třebové mohou být na své město opravdu hrdí. Navštívila jsem mnoho míst v Česku, ale tolik dochovaných historických domů a památek se vidí málokde. Když jsem po delší době opět navštívila Moravskou, překvapilo mě, že se během posledních let z šedivého města vyklubala do krásy.“ V následujícím rozhovoru přinášíme další podrobnosti.

Na co se těšíte nejvíce?

Mám ráda kulturu a historii a být zámeckou paní je pro mě splněný sen. V minulém zaměstnání jsem dodávala umělecké předměty do expozic, nyní se stávám tvůrcem expozic i dalšího života na zámku. Z předchozího zaměstnání mohu využít zkušenosti s propagací, ale také kontaktů z řad umělců, designérů a lidí, kteří se pohybují v historických kruzích. Vést moravskotřebovský zámek je obrovská zodpovědnost a proto jsem se s prostředím neformálně seznamovala už měsíc před svým oficiálním březnovým nástupem.

Co bude prvním úkolem?

Nápadů a podnětů mám hodně, ale nechci nic uspěchat. Během letošní sezóny se budu rozkoukávat, konkrétní změny budou přicházet postupně. V nejbližší době budu navazovat kontakty a sbírat inspiraci po okolních hradech a zámcích. Při úpravách zámeckých okruhů nesmíme zapomínat na doprovodný program pro rodiny s dětmi. Dokážu si představit takovou expozici, kde jsou celé místnosti sladěny podle jejich původního účelu a podoby (dobová ložnice, jídelna atd.). Naše úsilí by mělo směřovat k celoročnímu provozu zámku. Pokud chceme usilovat o změny k lepšímu, nutně musíme zvýšit počet zaměstnanců. Aktuálně máme pokladníka a průvodce v jedné osobě. Když si turista přijde koupit vstupenku, nemůže vidět ceduli „pokladník na trase.“

Jaké konkrétní změny nás v dohledné době čekají?

V první řadě zlepšit propagaci, aby lidé věděli, že zde vůbec nějaký zámek máme. Navigační systém směřující k zámku musí být bezchybný, turista se na všech místech ve městě musí snadno a rychle zorientovat. Stále potkávám veřejnost z blízkého okolí, kteří o existenci našeho zámku vůbec nevědí. Na propagaci budeme více spolupracovat s krajem a dalšími subjekty v oblasti cestovního ruchu. Máme podaný projekt na reorganizaci věže zámku, která se stane součástí trasy Perly Moravské Třebové. V případě úspěchu nás čeká hodně práce. Mimo to pracujeme na dalších grantových výzvách. Aktuálně také hledáme prostory pro depozitáře, abychom uvolnili místo pro nové výstavy, přednášky a další aktivity. Areál zámku má potenciál k tomu, aby zůstal v srdcích jeho návštěvníků. Věřím, že postupnou snahou se nám toho podaří docílit.
Vytvořeno 6.3.2020 11:28:03 | přečteno 1081x | v.dokoupil