Morový sloup se dočká opravy

morovy sloup

Dnešním dnem byly zahájeny opravy morového sloupu na náměstí T. G. Masaryka v Moravské Třebové. Předpokládaný termín dokončení je nejpozději v prosinci letošního roku.

Významná barokní památka z maletínského pískovce byla zbudována v letech 1716 – 1718 pod dohledem olomouckého měšťana a cechovního sochaře Jana Sturmera. Vznik morového sloupu podmínila morová epidemie, která postihla město v roce 1715. Opravy budou realizovány restaurátorem Danielem Bartošem s celkovými náklady přes 1,6 mil. Kč. Nejnákladnější položkou bude oprava a doplnění poškozených míst.

V minulosti byl morový sloup šestkrát opravován či restaurován, například v roce 1906 se dle odborníků nacházel v dezolátním stavu. Až v roce 1957 došlo k výraznější opravě sloupu, kterou provedl Olbram Zoubek a kolektiv umělců. Tehdy byl zajištěn zejména havarijní stav usazení sloupu na soklu a usazení sochy panny Marie na hlavici sloupu. Zatím posledním zásahem byly restaurátorské práce z roku 1993. Současný stav vyžaduje důkladné očištění a opravu kritických míst a ploch. Odborný zásah bude zahrnovat také zpevnění kamene, revizi zlacených prvků, barevnou retuš a doplňující restaurátorský průzkum.

 

Vytvořeno 24.4.2018 12:37:35 | přečteno 694x | v.dokoupil