Muzeum hornictví na Hřebči se prozatím nebude realizovat

Muzeum mělo být vytvořeno v areálu bývalého dolu Hřebeč. Součástí projektu bylo vytvoření prohlídkové trasy a expozice v Jihlavské štole dlouhé 150 metrů, s ukázkami ražby důlních děl, důlní mechanizace a s prostorem pro jízdu důlních osobních vlaků.

Hornické muzeum mělo být součástí Hřebečských důlních stezek, které se budou slavnostně otevírat v červnu letošního roku, a naučné stezky Lesů ČR Boršovský les. Prostřednictvím mladějovské úzkokolejky se poté měly stezky propojit s Průmyslovým muzeem v Mladějově. Projekt se kvůli nedořešeným vlastnickým vztahům na pozemcích odkládá.

„Projekt hornického muzea je velmi zajímavý, s vysokým přínosem pro další rozvoj cestovního ruchu v našem regionu a v Českomoravském pomezí. Proto se tohoto projektu nevzdáváme a já věřím, že bude možné jej někdy v příštích letech realizovat. Celý projekt je připraven, co se týče projektové dokumentace, ale nepodařilo se dořešit vlastnické vztahy ke všem dotčeným pozemkům. Nebylo proto možné předložit žádost o dotaci z evropských fondů (ROP 3.1) do výzvy, která končila 31. ledna 2010. Budeme však pokračovat v jednání kolem pozemků a sledovat další příležitosti ke získání dotace,“ uvedl místostarosta města Václav Mačát a dodal: „Našim prioritním projektem je projekt „Cesta od renesance k baroku“, na který jsme žádost o dotaci z ROP 3.1., včetně veškeré dokumentace předali v termínu. Jedná se o pozoruhodný a unikátní projekt, který naplňuje strategii rozvoje cestovního ruchu našeho regionu, Českomoravského pomezí a Pardubického kraje. Tento projekt vzbudil velmi pozitivní odezvu jak ze strany historiků, tak i odborníků na cestovní ruch. Věřím proto, že s naší žádostí o dotaci uspějeme, a že se občané i návštěvníci našeho města budou moci brzy na cestu od renesance k baroku vydat.“

Předmětem projektu „Cesta od renesance k baroku“ je dokončení obnovy zámeckého komplexu, zpřístupnění velké Křížové cesty, která byla plánovaná už našimi předky, restaurování sousoší Kalvárie, renovace parku na Křížovém vrchu, renovace cesty na hřbitov a renovace Lapidária na hřbitově. Bude tak završena obnova zámeckého komplexu s cílem propojení centra města s podzámčím, případně i s budoucím městským parkem na Knížecí louce.

Vytvořeno 3.2.2010 10:51:08 | přečteno 370x | ernest