Na zámek letos za pány z Boskovic do dob největšího rozkvětu

Před dvěma lety nabídl zámek v Moravské Třebové středověkou mučírnu. Do loňské sezóny vstoupil obohacen o alchymistickou laboratoř. I v letošní sezóně, která začne 28. března, tu bude něco nového.

O tom i o dalších věcech jsme si povídali s ředitelkou kulturních služeb města Libuší Gruntovou.

Koncem března začne na zámku sezóna. Co zajímavého letos návštěvníkům nabídne?

Turistická sezóna na zámku v Moravské Třebové začíná v sobotu 28.března. V tento den počínaje 10 hodinou se zámek otevře všem turistům, ale i občanům města, kteří se chtějí přijít pobavit a prohlédnout si zajímavé expozice, které jim zámek v Moravské Třebové nabízí. Otevřena pro ně bude Středověká mučírna, Alchymistická laboratoř Mistra Bonaciny, Selská jizba a Měšťanský životní styl. Na nádvoří diváci mezi 10 a 16 hodinou uvidí dobová řemesla jako kováře, dráteníka, svíčkáře či kovotepce. Pro labužníky je připravena staročeská krčma, která nabídne spoustu rozmanitých pochutin, mezi nimiž nalezneme boží milosti, cmundu, zelňáky, pagáčky anebo staročeské zelňáky. Diváci budou mít možnost po celý den sledovat doprovodný program. Uvidí alchymistu se sochou Golema, který předvede svá umění a kouzla ve spolupráci s diváky, dále zakusí praktiky tortury a seznámí se s ukázkami útrpného práva, budou účastni výcviku a jezdeckým dovednostem středověkého rytíře na koni, budou si moci vyzkoušet střelbu z luku či kuše, mohou si zasoutěžit v hodu kopím na kance. Pro děti jsou připraveny pohádky, divadlo na chůdách anebo svezení na rytířském koni. Zájemcům z řad diváků předpoví tajemná kartářka jejich osud. Po celý den bude na nádvoří moravskotřebovského zámku znít středověká a renesanční hudba.

Pokud se nemýlím, tak na letošek připravujete i novou expozici. Co bude na ní k vidění?

V této chvíli skutečně připravujeme pro zámek v Moravské Třebové další novou expozici. Ta se bude věnovat období nejintenzivnějšího rozkvětu města, tedy období renesance a zahrnovat bude nejcennější historické renesanční památky jako jsou medailony pánů z Boskovic a vlámskou tapiserii s vyobrazením Ifigenie na Tauridě. Expozice bude respektovat moderní trendy v oblasti cestovního ruchu, bude interaktivní, přičemž trvám na tom, aby si zachovala především svoji historickou hodnotu. Pracuje na ní realizační tým, který se na tvorbě expozice bude podílet ještě 2 měsíce. Slavnostní otevření nové expozice, která bude propojená se stávající expozicí o měšťanském životním stylu, plánujeme na červen letošního roku, kdy jsou nájezdy turistů za památkami největší. Expozice ponese název Poklady Moravské Třebové, který se jeví vzhledem k vystaveným historickým předmětům jako nejvýstižnější a se kterým se diváci již mohli seznámit na výstavě v Lobkovickém paláci v Praze v loňském roce.

Budou i letos noční prohlídky zámku? Pokud ano, tak kdy?

V loňském roce jsme sérii nočních prohlídek zahájili a popravdě řečeno jsme tak obrovský zájem nečekali, a to i přes pokročilou noční hodinu především od rodin s dětmi. V nočních prohlídkách budeme po oba prázdninové měsíce každou sobotu pokračovat.

Plánujete i nějaké doprovodné programy na zámku ?

Dění na zámku bychom rádi oživili nejrůznějšími doprovodnými víkendovými programy alespoň v období letních prázdnin. Rádi bychom tento prostor co nejvíce zatraktivnili a otevřeli co největšímu publiku. Plánujeme divadelní představení v plenéru, koncerty, šermířská vystoupení, festivaly. Vše ale závisí na financích, bez nichž se realizace těchto aktivit neobejde. Rádi bychom využili potenciálu místního ochotnického souboru a do těchto aktivit jeho členy rovněž zapojili. Mám představu, že by mohli dělat v rámci prohlídek doprovodné pohádkové postavičky, které by ztvárnily jednoduché scénky.

Chystáte v letošním roce také programy pro školy, seniory nebo pro rodiče s dětmi?

Programy pro školy mají v repertoáru kulturní služby již třetím rokem. Zámek v Moravské Třebové je cílem mnoha školních výletů, kromě prohlídek školám nabízíme i doprovodný program – ukázky útrpného práva, šermířské či hudební výstupy a podobně. Pokud stejný zájem projeví i senioři, jsme schopni jim ušít program na míru. Pro rodiny s dětmi připravujeme výše jmenované aktivity v rámci víkendových vystoupení a nočních prohlídek. Program je víc než bohatý.

Bude otevřena Zámecká kavárna, aby měli návštěvníci, kde načerpat nové síly?

Součástí realizovaného záměru s cílem oživit zámek bylo i otevření Zámecké kavárny. Ta si našla své místo v prostorách Magdalenina sálu na zámku a v provozu bude již třetím rokem. Kavárna by měla být návštěvníkům k dispozici minimálně po dobu otevření zámeckých expozic, tedy od dubna do října denně mimo pondělí, kdy je zavírací den, a to od 10 do 16, v létě do 17 hodin. Pokud bude dohoda s provozovatelem stejná, kavárna bude otevřená až do večerních hodin. Ke kavárně patří také zahrádka, která je vyhledávaná především rodiči s dětmi, protože nemusí mít strach z projíždějících aut. Navíc rodiče s dětmi využívají další doplňkovou službu v areálu zámku, kterou je dětské hřiště.

A kdy má zámek otevřeno?

Otevírací doba zámku je od dubna do října mimo pondělí denně od 10 do 16 hodin, v létě do 17 hodin, v případě většího zájmu počítáme s prodloužením otevírací doby. Noční prohlídky v období prázdnin budou vždy v sobotu od 22 do 24 hodin.

Vytvořeno 9.3.2009 12:52:51 | přečteno 358x | ernest