Na zámek letos za „Poklady Moravské Třebové“ a Romeem a Julií

Před dvěma lety nabídl zámek v Moravské Třebové středověkou mučírnu. Do loňské sezóny vstoupil obohacen o alchymistickou laboratoř. I v letošní sezóně přichází vedení zámku s něčím novým. Expozice „Poklady Moravské Třebové“ bude slavnostně otevřena 31. 5. 2009 od 10 hod.

Součástí slavnostního otevření bude od 10 – 12 a od 14 –16 hodin zábavné odpoledne pro děti s názvem „ČELEM VZAD“. Na malé návštěvníky zámku čeká výprava do minulosti po stopách největších umělců renesance. Na soutěžních stanovištích se děti vrátí do dob rozkvětu umění, hudby, vědy a techniky. Těšit se mohou také na pohádky. Zámeckou atmosféru bude dotvářet renesanční hudba Weytora.

Expozice „Poklady Moravské“ respektuje moderní trendy v oblasti cestovního ruchu, je interaktivní, přičemž si zachová především svoji historickou hodnotu. Věnuje se období nejintenzivnějšího rozkvětu města, tedy období renesance a zahrnuje nejcennější historické renesanční památky jako jsou portrétní medailony Ladislava z Boskovic a jeho manželky a flanderskou tapiserii ze začátku 16. století s vyobrazením Ifigenie na Tauridě.

„Prohlídka začíná průchodem pod replikou raně renesančního portálu z roku 1492. Jedná se o jednu z nejstarších památek dochovaných na sever od Alp, kterou se náš zámek pyšní. Návštěvníci v expozici uvidí vzácné originály z muzejní sbírky, které byly součástí předchozí renesanční expozice i pražské výstavy Poklady Moravské Třebové. Zastoupeny jsou předměty z různých muzejních souborů, od jednotlivých dokladů pravěkého a středověkého osídlení, církevních a cechovních památek, keramiky, kachlů, starých tisků, které pomáhají charakterizovat sbírku jako celek,“ řekl vedoucí zámku Jindřich Kos.

Sbírkové předměty jsou doplněny novějšími nálezy architektonických článků ze zámku Ladislava z Boskovic, které umožňují lepší představu o jeho vzhledu a uplatnění renesančních prvků. Je mezi nimi i část nápisové desky z renesanční kaple, známé dosud jen ze stručných popisů ve starší literatuře. Prohlídka expozice zahrnuje i krátkou projekci přibližující architektonický vývoj zámku.

Děti si během prohlídky mohou skládat renesanční puzzle nebo obrázkové kostky s motivy zámku. Renesanční expozici nazvanou „Poklady Moravské Třebové“ je možno navštívit samostatně nebo jako součást prohlídkového okruhu, věnovaného měšťanskému životnímu stylu a osudu moravskotřebovského Romea a Julie. Záštitu nad novou zámeckou expozicí „Poklady Moravské Třebové“ převzala Ing. Jana Pernicová, členka Rady Pardubického kraje zodpovědná za školství, kulturu a památkovou péči.

Vytvořeno 27.5.2009 11:18:58 | přečteno 374x | ernest