Nemocnice v Moravské Třebové zůstane. Novým ředitelem se stal Pavel Havíř

DSC06672

Novým ředitelem Nemocnice následné péče se stal na základě výběrového řízení Pavel Havíř. Ve čtvrtek dopoledne jej do funkce uvedli hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a krajský radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr. Zástupci kraje na setkání se zaměstnanci nemocnice potvrdili, že s nemocnicí je ve městě počítáno i nadále. V současné době však probíhají náročná jednání o vyřešení majetkoprávních záležitostí.


„Nový ředitel nastupuje do velmi složité majetkoprávní situace, která v současné době v nemocnici panuje. Má však celou řadu zkušeností nejen ze Svitavské nemocnice, ale i celého krajského zdravotnictví. Chci garantovat, že nemocnice v Moravské Třebové bude součástí naší zdravotnické soustavy i nadále. Pacientů se probíhající majetkoprávní jednání rozhodně nedotknou, protože nemocnice je v provozu a poskytuje péči v nezměněném rozsahu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Jednání s vlastníky objektů jsou stále na začátku a uvědomuji si, že nebudou jednoduchá. Chceme se jednoznačně k problému postavit čelem, avšak pokud se budou požadavky ze strany vlastníků pohybovat kolem avizované částky, pak se bude dohoda hledat opravdu velmi těžko. Necháváme si zpracovat vlastní znalecký posudek, na základě kterého budeme v jednání pokračovat. Cílem kraje je hájit veřejné prostředky, a proto očekáváme rozumnou a konstruktivní debatu,“ doplnil hejtman Netolický.

Perspektivu moravskotřebovské nemocnice v rámci krajského zdravotnictví potvrzuje také krajský radní zodpovědný za oblast zdravotnictví Ladislav Valtr. „Vedle krajských nemocnic s akutní péčí máme v kraji i další, neméně důležitá zdravotnická zařízení a jedním z nich je právě Nemocnice následné péče v Moravské Třebové. Lůžka pro následnou péči jsou a budou stále potřebnější součástí zdravotnické péče v Pardubickém kraji, proto naše pozornost a podpora těchto zařízení má své jasné opodstatnění a perspektivu. Proto se společně s panem ředitelem Havířem zaměříme na mnohem užší spolupráci s dalšími zdravotnickými zařízení v regionu a konkrétně zde pak chceme navíc konečně narovnat zdejší nevyhovující majetkoprávní uspořádání, které vzniklo někdy před dvaceti lety,“ uvedl radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

V roce 1994 zde vznikla zcela nestandardní situace, která je od počátku pro provozovatele, nejprve stát a poté Pardubický kraj značně nevýhodná. „Když se seznamuji s detaily tohoto případu, nestačím se divit, jak někdo vůbec mohl vymyslet systém, kdy majetek je prodán soukromníkovi, provozovatel zařízení platí nájem a přitom zde existuje konkrétní personální propojení mezi vlastníkem a nemocnicí. Tento model odpovídá atmosféře 90. let, ale dnes by to zcela jistě byl konflikt zájmů,“ doplnil k problému hejtman Martin Netolický.

Vytvořeno 2.3.2018 9:19:55 | přečteno 969x | v.dokoupil