Nevyužívanou městskou hromadnou dopravu nahradí Senior taxi

senior taxi 1

Město Moravská Třebová připravuje v prvním čtvrtletí roku 2021 zahájení provozu Senior taxi. Nová služba nahradí dosavadní MHD, která se v průběhu času ukázala jako neefektivní, málo využívaný a vysoce nákladný způsob přepravy cestujících. Provoz MHD bude ukončen k 12. 12. 2020.

Senior taxi využívá už více než 70 měst v celém Česku a jeho obliba i nadále roste. Hlavní výhoda pro občany spočívá v tom, že službu mohou využít kdekoliv. Lidé starší 65 let nebo osoby s omezením pohybu a ZTP si v pracovních dnech jednoduše zavolají a domluví příjezd vozidla přímo k domu. Nemusí přitom hledat nejbližší zastávku MHD, nebo sledovat jízdní řád. Senior taxi cestujícího ve smluvený čas odveze tam, kam potřebuje, např. k lékaři, na nákup, nebo na poštu. Cena jízdy se bude pohybovat kolem 20 Kč. „Právě tato variabilita je pro občany jednoznačným přínosem. Zároveň je služba dostupná pro všechny. Dosavadní autobus MHD nikdy neobsluhoval, a z provozních i ekonomických důvodů ani nemohl obsluhovat celé území města. Především obyvatelé Udánek, Boršova, Sušic a ostatních periferních částí tak byli o tuto možnost přepravy ochuzeni,“ vysvětluje starosta Miloš Mička.

Důvodů pro plánované ukončení provozu MHD je ale více. „Hlavním problémem je neustále klesající využitelnost, každý den můžeme pozorovat prázdný autobus projíždějící městem. K tomu musíme připočíst také rostoucí finanční náklady na provoz celého systému MHD. Primárním cílem v době spuštění MHD mělo být zajištění dopravy navazující na vlakové spoje a zvýšení atraktivity vlakové dopravy i opraveného vlakového terminálu. Ani tohoto se však dle statistik nepodařilo dosáhnout. V roce 2021 bude navíc pokračovat rekonstrukce ulice Lanškrounská a v souvislosti se stavbou nové nemocnice se bude opravovat také ulice Svitavská. Celá trasa MHD by se tedy musela přehodnotit a jezdit po objízdných trasách, které ale nemohou obsáhnout potřeby většiny obyvatel. Jako jediné smysluplné řešení se tak i díky dobré zkušenosti z jiných měst nabízí zavedení Senior taxi,“ uzavírá starosta. Podrobnější informace připravujeme.

Vytvořeno 23.11.2020 11:44:29 | přečteno 1171x | v.dokoupil