Noční prohlídky zámku na čarodejnice

Wizard5_1440x900.jpg

V sobotu 30. dubna budou probíhat na zámku v Moravské Třebové noční prohlídky. Návštěvníkům se po setmění otevřou okruhy Alchymistická laboratoř mista Bonaciny a Středověká mučírna.

Navštívit zámek nebo hrad při umělém osvětlení se stává v posledních letech stále oblíbenější atrakcí. Také na zámku v Moravské Třebové se takovéto prohlídky pořádají již čtvrtým rokem. Některá data k tomu přímo vybízejí, jako třeba poslední duben, kdy se pálí čarodějnice. Obě expozice mají s tímto dnem leccos společného. V mučírnách bylo v minulosti vyslýcháno mnoho nešťastných žen obviněných z čarodějnictví, které pak byly upáleny na hranicích. Podobně tak i badatelská činnost pradávných alchymistů vyvolávala v myslích prostého lidu nejrůznější představy a také obavy.

Obě expozice se mohou pochlubit i novinkami. V Alchymistické laboratoři přibyl nový předmět, který mistr Bonacina jistě také využíval. Jedná se o repliku sextantu z roku 1600, přístroje užívaného k určení výškového úhlu nebeských těles nad obzorem, tedy k získání informací potřebných pro sestavení horoskopů. Bonacina totiž nebyl jen alchymista, ale i dvorní astrolog a lékař třebovského pána Vladislava Velena ze Žerotína. Ve středověké mučírně si od letošního jara můžete sami vyzkoušet nový nástroj pro trestání neposlušných nevolníků, tzv. osla. Nástrojů, které si můžete vyzkoušet v této strašidelné expozici je ale více.

Vstupy do expozic: sobota 30. dubna 2011 ve 21 a 22 hodin.

Vytvořeno 21.4.2011 12:22:18 | přečteno 472x | ernest