Novinka a skoro novinka v kalendáři sobotních akcí

Textil ilustr

Pilotní ročník festivalu textilu a jeho zpracování a třetí ročník fotosoutěže Young Foto jsou připraveny na nadcházející víkend. Jedná se o nejmladší z třebovských kulturních počinů, přijďte je podpořit svou účastí.

První Moravskotřebovské hedvábení coby oslava odkazu předků je nápad, který okolní města i obce dostaly dávno před námi. Podobná akce městských slavností se mnohde rozrostla do obrovských rozměrů, a teď také my bychom rádi měli pro návštěvníky naší renesanční perly podobně atraktivní nabídku, která světu za našimi hradbami připomene, čím byla Moravská Třebová v minulosti. S tím souvisí koncept festivalu postavený na skutečném rodinném stříbru města - textiláctví, které zde vládlo lehkému průmyslu stovky let. Hedvábení samozřejmě svým názvem odkazuje na poslední éru tradice tkalcovství na Moravskotřebovsku - na podnik Hedva zabývající se zde po velkou část dvacátého století tkaním a zpracováním umělého hedvábí.

V programu Hedvábení najdete textilní workshopy, jarmareční stánky se střižním zbožím, ale také hudební vystoupení dokreslující atmosféru venkovních oslav.

Druhým z mladých kulturních podniků s květnem už třetí rok spjatým je fotosoutěž Youngfoto. V roce 2015 spatřila světlo světa myšlenka na pokračování podpory výtvarné činnosti mladých, která do té doby byla ve Třebové za každoroční účasti stovek lidí prezentována v rámci soutěžní přehlídky Pod modrou oblohou. Ta zahrnovala kresby a malby dětí několika věkových kategorií, Youngfoto, jak název napovídá, se zaměřilo na fenomén opět s Moravskou Třebovou tématicky spjatý - fotografii. Soutěž mladých fotoamatérů je tak letos už potřetí doplňkem tradičního třebovského fotofestivalu, od letoška na paměť jeho zakladatele zvaného Fotofestival Rudolfa Zukala.

Konkrétní programy obou akcí naleznete na hlavní straně webu v Kalendáři akcí.

Vytvořeno 9.5.2017 13:29:19 | přečteno 333x | dagmar.zouharova