Občané vnímají úhradu poplatků jako sociální opatření

Úhrada regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních zřizovaných krajem přišla Pardubický kraj v prvním měsíci platnosti vyhlášky na 2,5 milionu korun, zbývajících 3,7 milionů uhradili pacienti.

Kraj přitom vyčlenil v letošním rozpočtu na poplatky 67 milionů korun. Jak vyplývá ze statistiky odboru zdravotnictví, darovací smlouvu podepsalo 40 procent občanů.

„Z uvedených čísel je zřejmé, že občané přistupují k sociálnímu opatření kraje zodpovědně. Dar využívají ti lidé, kteří ho nutně potřebují a kterým také byla nabídka na úhradu poplatků určena,“ poděkoval hejtman Radko Martínek obyvatelům Pardubického kraje za zodpovědný přístup. „Dosavadní stav svědčí o tom, že lidé moji výzvu pochopili,“ připomíná obsah prohlášení, v němž vyzval obyvatele, aby zvážili svou finanční situaci.

Hejtman dodal, že i nadále bude kraj vyvíjet maximální snahu, aby regulační poplatky byly zrušeny nebo nahrazeny rozumným kompromisem. „Osobně jsem navrhoval, aby se u receptů platilo jednorázově dvacet korun. Za pohotovost a pobyt v nemocnici by poplatky zůstaly zachovány s tím, že se horní hranice výdajů za rok se sníží na tři tisíce korun. Ani na tento kompromis ministerstvo zdravotnictví nepřistoupilo,“ připomíná Martínek svůj poslanecký návrh. Také pozměňovací návrh přijatý Senátem, který začne platit od 1. dubna, považuje za nedostatečný. Proto se Pardubický kraj připojil k zákonodárné iniciativě Moravskoslezského kraje, který navrhuje plošné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.

Pardubický kraj

Úhrada regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních zřizovaných krajem přišla Pardubický kraj v prvním měsíci platnosti vyhlášky na 2,5 milionu korun, což dokládá přiložená tabulka.

PřílohaVelikost
ikona souboru20090313080630 phorackova23.8 KB
Vytvořeno 13.3.2009 8:04:52 | přečteno 340x | ernest