Obyvatelé města nosili kameny pro základy rozhledny

Po sto letech se na místo bývalé rozhledny Na Pastvisku nad Moravskou Třebovou vrátí další výšková stavba. První krok udělali občané už v sobotu 18. 10. Na kopec nad městem vynesly desítky lidí základní kameny.

Za účast do této historické události si občané města odnesli pamětní list a drobný dárek. „Akce byla velmi vydařená. Od nápadu až po realizaci. Jen tak dál, naše město podobné projekty potřebuje jako onu pověstnou sůl,“ říká Pavel Navrátil z Moravské Třebové. Místostarosta města Václav Mačát si myslí, že je dobré do stavby zapojit také veřejnost. „Aspoň budou mít pocit že rozhledna je opravdu jejich,“ dodává Václav Mačát.

Rozhledna Na Pastvisku před více než sto lety už stávala. V roce 1906 byla postavena Horským spolkem a za podpory města Moravská Třebová. Dřevěná věž 23 metry vysoká umožňovala tehdy velmi dobrý rozhled na všechny strany Třebovské kotliny. Existence rozhledny však nebyla dlouhá. Již 15. července 1916, kdy propukla nad městem silná bouře doprovázená vichřicí, došlo ke stržení celé strany věže a k jejímu následnému zřícení. Tak skončila desetiletá doba existence třebovské rozhledny.

„Chceme na tuto tradici navázat. Slibujeme si, že díky rozhledně Moravská Třebová vejde více ve známost,“ říká starosta města Josef Ošťádal. Půjde o dřevěnou věž s ocelovým vřetenovým schodištěm a železobetonovými základy. Vyhlídková plošina bude ve výšce 23 metrů nad terénem. Stavba by měla být dokončena v polovině roku 2009.

Vytvořeno 20.10.2008 15:52:19 | přečteno 363x | ernest