Ojedinělá a unikátní výstava počítačové grafiky

Výtvarnice, grafička a moravskotřebovská rodačka Hana Horská představí v pátek 7. března 2008 v Městském muzeu v Moravské Třebové svoji unikátní výstavu počítačové grafiky.

Jedná se v současné době o zcela ojedinělou formu uměleckého projevu, jelikož svá díla tvoří umělkyně na počítači v programu CorelDRAW® Graphics Suite. Jde o první uplatnění této formy v soudobém výtvarném umění v programu Corel. V dnešní době není možné nalézt přímou formu obdoby tvorby takových grafik ani v této formě nebo rozměru. „Vernisáž začíná v 16 hodin ve dvoraně muzea. Návštěvníci nejdříve zhlédnou prezentaci obrazů na velkoplošné obrazovce, kterou doplní hudba. Poté zahájíme samotnou vernisáž ve výstavních sálech. Úvodní slovo pronese PhDr. Jiří Stehlík, zástupce firmy Corel International Corporation Radek Hofman a generální ředitel firmy OR-CZ a místostarosta města Václav Mačát. Vystoupí zde také světoznámý virtuos na klarinet a basklarinet proděkan JAMU v Brně Vít Spilka. Uměleckého přednesu se zhostil herec Národního divadla v Brně Jiří Brož,“ informuje výtvarnice Hana Horská.

S malováním a tvorbou děl na počítači začala Hana Horská před čtyřmi lety, kdy vznikl nápad ukázat dětem, že v dnešním počítačovém světe lze na počítači rovněž tvořivě pracovat, a ne jen hrát nepříliš hodnotné hry. Jako učitelka výtvarné výchovy tuto myšlenku propojila s uměleckou tvorbou a vznikla mezinárodní soutěž Pod modrou oblohou, v níž žáci základních a středních škol kreslí v programu Malování systému Windows firmy Microsoft. „Jako výtvarnice jsem si před rokem také vytkla cíl dokázat, že počítač lze využít k umělecké tvorbě a na počítači „namalovat obraz“. Místo štětce používám myš a tablet, místo denního světla využiji chvíle, kdy dcera Vendulka už spí a maluji také v noci,“ říká Hana Horská a dodává: „Program CorelDRAW® Graphics Suite jsem si vybrala, protože jsem chtěla pracovat v kvalitním grafickém vektorovém programu, který má takové možnosti, jež mi umožní vytvářet mé obrazy podle vlastních představ. A to právě tento program splňuje“.

Projekt předložila v evropské centrále firmy Corel ve Velké Británii, kde se odborníkům velice zalíbil. Její obrazy zájemci uvidí na globální webové stránce samotné firmy. Ocenění takových světových firem jako je Microsoft a Corel si velmi váží. Nadále je pro ni však důležité žít život naplno a v hranicích svých možností prospívat lásce, životu a naději. Myslet na zítřek.

Vytvořeno 5.3.2008 17:27:10 | přečteno 423x | ernest