Poklady Moravské Třebové na Pražském hradě

Vernisáž unikátní výstavy „POKLADY MORAVSKÉ TŘEBOVÉ“ bude zahájena v pondělí 29. září 2008 v 17.00 hodin v Lobkovickém paláci na Pražském hradě. Představí se zde dvě stě padesát předmětů z moravskotřebovské muzejní sbírky.

„Na výstavě budou zastoupeny předměty z různých muzejních souborů, od jednotlivých dokladů pravěkého a středověkého osídlení, církevních a cechovních památek, keramiky, kachlů, starých tisků, které pomáhají charakterizovat sbírku jako celek,“ informuje vedoucí Městského muzea v Moravské Třebové Jana Martínková a dodala: „Mezi nejcennější předměty, které budou na výstavě k vidění patří flanderská tapiserie z počátku 16. století a mramorové medailony s reliéfními portréty Ladislava z Boskovic a Magdalény z Dubé a Lipé. Nebudou chybět ani exponáty z Holzmaisterovy mimoevropské sbírky včetně dvojité rakve s mumií Egypťanky Hereret a dalších staroegyptských artefaktů.“

Výstava by měla oslovit širokou veřejnost. Návštěvníci z řad odborné veřejnosti zde najdou hlavně informaci o existenci muzejní sbírky a jejím složení. K výstavě je vydána publikace, která zájemcům přiblíží historii i současnost a specifika muzea. Text je doprovázen bohatou obrazovou dokumentací a doplněn několika „bonusy“, které čtenáře seznámí s dalšími zajímavostmi z historie Moravskotřebovska.

„V průběhu výstavy bude probíhat projekce filmových dokumentů, které budou přístupné každému návštěvníkovi. Uskuteční se přednášky a besedy na různá témata z kulturní historie Moravské Třebové. Pražská veřejnost a návštěvníci metropole se tak seznámí s pozoruhodnými proměnami města, ležícího na pomezí Čech a Moravy, města, ve kterém se střetávala česká a německá kultura,“ řekla Martínková.

Výstavu pořádá Národní muzeum v Praze ve spolupráci s Městským muzeem v Moravské Třebové a potrvá do 1. února 2009. Komisařkou výstavy je PhDr. Jana Součková, DrSc., zástupkyně generálního ředitele Národního muzea, autorkou výstavy PhDr. Jana Martínková, vedoucí moravskotřebovského muzea, architektem Mgr. Petr Kolínský, grafikem Mgr. František Žáček. Na přípravě se podílela celá řada dalších spolupracovníků a dodavatelů.

Expozice zpřístupní výběr z pozoruhodného sbírkového fondu muzea a jeho prostřednictvím pak i přírodní bohatství, dějinné peripetie, zajímavou kulturu kraje a stavební i společenský vývoj města Moravská Třebová.

Vytvořeno 25.9.2008 7:58:43 | přečteno 409x | ernest