Poklady Moravské Třebové, špička České republiky

Dvojitá rakev s mumii Egypťanky Hereret, flanderská tapiserie z počátku 16. století nebo mramorové medailony s reliéfními portréty Ladislava z Boskovic a Magdalény z Dubé a Lipé jsou nyní k viděni pro širokou veřejnost v Lobkovickém paláci na Pražském hradě.

Zahájení unikátní výstavy si nenechalo ujít několik stovek návštěvníků.

„Moravská Třebová je krásné město, které má mnoho krásných pokladů. Sbírka Městského muzea v Moravské Třebové, především co se týká mimoevropských záležitostí, patří k naprosté špičce v České republice,“ řekl generální ředitel Národního muzea v Praze Michal Lukeš.

V originálně řešených prostorách návštěvníci uvidí dvě stě padesát exponátů. Na výstavě jsou zastoupeny předměty z různých muzejních souborů, od jednotlivých dokladů pravěkého a středověkého osídlení, církevních a cechovních památek, keramiky, kachlů, starých tisků, které pomáhají charakterizovat sbírku jako celek.

„Pro naše město je to historická událost. Máme možnost Třebovou představit v samém srdci naší české státnosti na Pražském hradě. Lobkovický palác se nachází hned u zámeckých schodů, návštěvníci nemohou naši expozici minout. Věřím, že si cestu do Moravské Třebové najdou také Pražané,“ sdělil starosta Josef Ošťádal.

Vedení Národního muzea v Praze představili památky ze Třebové v rámci svého projektu „Regiony v Praze“. „Třebovské muzeum se na dlouhou dobu vzdalo svých sbírkových předmětů, abychom je mohli vystavit v cyklu výstav v nichž představujeme výrazné kulturní památky Čech. Lidem, kteří si najdou čas a výstavu si prohlédnou podrobně, vystane před očima opravdu plastický obraz historie města, jeho prostředí a zajímavého okolí. Věřím, že opravdu zatouží poznat tato místa na vlastní oči,“ tvrdí komisařka výstava Národního muzea Jana Součková.

U příležitosti jedinečné události vyšla také brožura o Moravské Třebové, která přibližuje historii a specifika zdejšího muzea. Text je doprovázen bohatou obrazovou dokumentací a doplněn několika „bonusy“, které čtenáře seznámí s dalšími zajímavostmi z historie Moravskotřebovska. Výstava v Lobkovickém paláci potrvá do prvního února příštího roku.

Vytvořeno 30.9.2008 14:01:59 | přečteno 371x | ernest