Rozpočet očima starosty

Vedení a rada města při přípravě rozpočtu na rok 2009 zohlednili současnou nepříznivou hospodářskou a finanční situaci ve světě.

"Daňové příjmy města jsme proto ponížili oproti loňskému rozpočtu o sedm procent, i když věříme že propad rozpočtu v této kapitole nebude tak vysoký. Tomu odpovídá i hodnota běžných výdajů, což je financování školských, kulturních a sportovních zařízení a financování chodu městského úřadu, řekl starosta města Josef Ošťádal.

V současné době je v závěrečné fázi prodej velké části městských bytů, a tak vedení města počítá s mimořádným kapitálovým příjmem do rozpočtu města. Finance získané prodejem bytů však v žádném případě nechtějí použít ve výdajové části rozpočtu v celé výši. Významná část bude použita až v následujících letech pro rozvoj města.

„Značně jsme navýšili kapitolu rozpočtu týkající se rekonstrukce místních komunikací, zejména chodníků. I když se v posledních letech jejich stav výrazně zlepšuje, stále máme ve městě mnoho ulic, kde je stav chodníků velice špatný. V současné době je již vytvořen harmonogram jejich obnovy. Všichni se můžeme těšit na to, že se nám bude po městě chodit lépe. Velkou rekonstrukcí by měla projít také ulice Mánesova,“ sdělil starosta.

Letos se občané a návštěvníci města dočkají také slibované rozhledny na Pastvisku. Moravskotřebovským se na její výstavbu podařilo získat dotaci ze státního rozpočtu, proto bude její výstavba pro město levnější. „Věřím, že se rozhledna a její okolí stane oblíbeným a vyhledávaným cílem výletů občanů města a také turistů z blízkého i vzdáleného okolí,“ řekl Josef Ošťádal a dodal. „Přestože ještě není známo oficiální rozhodnutí o přidělení dotace z evropských strukturálních fondů na dostavbu zimního stadionu, věříme že bude i teno náš projekt úspěšný a dostavba východní tribuny a zázemí bude letos zahájena a není vyloučené, že i dokončena.“

V areálu městského aquaparku by mělo dojít též k výměně umělého povrchu na tenisovém kurtu a k výstavbě nafukovací střechy nad tímto kurtem. Kurt by měl potom sloužit svému účelu nejen v létě ale i v dalších ročních obdobích. I na tuto investiční akci vedení města získalo dotaci ze státního rozpočtu.

Významná část rozpočtu je také určena do přípravy lokalit pro výstavbu zejména rodinných domů. V letošním roce by měla být připravena lokalita bývalého zahradnictví na Jevíčské ulici a značně pokročí přípravné práce v dalších částech města. Konečně se třebovští dočkají nového parkoviště u smuteční síně na Křížovém vrchu, které je již dlouho plánováno. S významným podílem financí z evropských fondů se realizuje projekt Hřebečské důlní stezky s mnoha výhledy na geologické zvláštnosti a zajímavosti v okolí a na Moravskou Třebovou.

„Věřím, že se nám nejen tyto ale i další naplánované investiční akce podaří letos realizovat a Moravská Třebová se zase posune o kus dál,“ dodal na závěr starosta Josef Ošťádal.

PřílohaVelikost
ikona souborurozpocet 200960.5 KB
Vytvořeno 30.3.2009 14:06:29 | přečteno 393x | ernest