S permoníkem Hugem na Hřebečské důlní stezky

Unikátní projekt města Hřebečské důlní stezky je ukončen. Slavnostní otevření se koná 4. července 2010 v 9.00 hodin na Hřebči u restaurace U Tety, na svátek sv. Prokopa, patrona všech horníků. Na své si přijdou nejen turisté, cyklisté a rodiny s dětmi, ale i milovníci fauny a flóry.

Nápad zavést turisty do hřebečských lesů a ukázat jim opomíjené technické památky se zrodil před lety v hlavách Lumíra Moučky a Františka Žáčka z Moravské Třebové. „Oblast znám deset let. Nachází se tady mnoho ojedinělých míst, která stojí za to vidět. Asi před třemi lety jsem při jedné procházce uviděl na stromě člověka, jak kreslí stromy. A tak jsem se spřátelil s Františkem Žáčkem,“ vzpomíná na osudové setkání autor projektu Lumír Moučka.

Oba mladí muži chodí na Hřebeč pozorovat přírodu. „Kdysi tam vedly jen lesní cesty. Teď turisté spatří pozoruhodné stopy zaniklého hornictví, ale stejně snadno v otiscích života třetihorního moře nahlédnou do „dění“ v časech dávno minulých,“ dodal Lumír Moučka.

Na projektu pracovali zhruba tři roky. „Na nové naučné stezce, která je dlouhá asi sedmdesát kilometrů, byla vybudována vyhlídková věž Strážný vrch, vyhlídková plošina Nad doly, turistické altány Na Mladějovském vrchu a U vysílače. Návštěvníky jistě zaujme maketa štoly Josefka z roku 1861 s otevřeným altánem v podobě hornického přístavku. Na trase nechybí ani zastávky Mladějovské průmyslové dráhy, dvacet dva naučných zastavení, čtyřicet rozcestníků, osm nových výchozích a šest nových oddychových stanovišť,“ informoval Moučka.

Další hornické přístřešky najdou turisté u dolů Hugo Karel a Gerhard. V tomto úseku vede cesta přes propadliny a kamenné laviny. U rezavého potoka uvidí lidé velké kaskády. „Chceme přiblížit rozsáhlou hornickou činnost v této oblasti, neboť z původních architektonicko-technických staveb, které se po celém Hřebečském hřbetu rozprostíraly, téměř nic nezbylo,“ vysvětlil Lumír Moučka.

Součástí projektové dokumentace je také nová expozice geologie na zámku nazvaná Barevný svět. Nachází se v gotickém sklepení moravskotřebovského zámku. Bude sloužit také jako výchozí bod naučné stezky.

Hřebečské důlní stezky se stanou novým turistickým cílem nejen ve svitavském okrese, ale také v Pardubickém kraji. „Projekt Hřebečských důlních stezek je pro naše město velmi důležitý, protože přispěje k propagaci města. Na Hřebči vyrostly unikátní stezky, které nejsou v takovém rozpětí nikde široko daleko. Je to něco neobvyklého. Tato část Moravskotřebovska byla v minulých letech z hlediska cestovního ruchu opomíjená. Teď tomu tak nebude. Navíc, a toho si velice vážím, to není jenom projekt města. Samozřejmě finance jsou z části i z městského rozpočtu, ale stezky propagují celý region. To znamená, že to pomůžeme ke zvýšení povědomí o dalších zajímavých obcích a místech jako Mladějovu na Moravě a úzkorozchodné dráze, Koclířovu, Kamenné Horce, Kunčině nebo Nové Vsi. U těchto obcí je pravděpodobné, že se zvýší návštěvnost turistů, protože ti, kteří si budou chtít stezky na Hřebči projít a podívat se na všechny atraktivity a naučné tabule, obcemi projdou. V tom vidím ten největší přínos pro celý region a ne jenom pro město. Myslím si, že stezky budou mít ještě větší ohlas než rozhledna Pastýřka, která zdánlivě rozvoji města nijak nepřispěla, ale já si myslím, že se vysoce podílela na tom, že Moravská Třebová je známá v širokém okolí,“ uvedl starosta města Josef Ošťádal.

Realizace projektu bude stát jedenáct milionů korun. Město Moravská Třebová ze svého rozpočtu přispělo 812.500 korun. Radní získali na ojedinělou turistickou atraktivitu „Hřebečské důlní stezky“ dotaci z Evropské unie. Starosta Josef Ošťádal přiznává, že stezky ještě neprošel. Těší se na slavnostní otevření. „I když jsem jel na kole poblíž stezek mnohokrát, přímo jsem ty největší atraktivity nenavštívil. Těším se na novou rozhlednu na Strážném vrchu, ze které je prý za pěkného počasí možnost dohlédnout až na masiv Hrubého Jeseníku a na Kralický Sněžník. Chci si první seznámení se stezkami nechat až na slavnostní zahájení 4. července. Nebudu cesty zkoumat dopředu, protože i já chci být překvapený z toho, co mě tam čeká.“

Za blízkou i dávnou historií zaniklého hornictví v podobě krajiny i staveb návštěvníky povede permoník Hugo. Stezky prochází pozoruhodnou krajinou. Na některých zastaveních se právě proto témata orientují na význam rostlinstva a živočišstva žijících na Hřebečskému hřbetu. Unikátní lesní společenstva i vzácní „jednotlivci“ jsou chráněni v rámci přírodní rezervace Rohová a přírodní památky Pod skalou. Avšak i za hranicemi těchto lokalit má hřebečská příroda jedinečný ráz a své osobité kouzlo.

Přejeme šťastnou cestu a věříme, že to budete právě vy, kdo mezi prvními 4. července půjdete od naučného panelu k rozhledně, od altánu k zastávce lesní úzkokorozchodné dráhy nebo z geologické expozice na poměrně vysoký kopec, jehož vrchol skrývá oproti všem očekáváním vodní jezírka. Podrobný program slavnostního otevření najdete v přéloze nebo ve zpravodaji.

PřílohaVelikost
ikona souboruprogram stezek207.68 KB
Vytvořeno 23.6.2010 13:39:47 | přečteno 797x | ernest