Šperk uprostřed krajiny

V Moravské Třebové žiji pouhé dva roky. Přesto jsem si toto město zamiloval na první pohled. Byl jsem osloven, zda bych mohl napsat několik řádek o tomto svém vztahu. Přijal jsem tuto výzvu rád a s chutí.

Můj pohled bude neodborný a pro některé rodáky povrchní, ale nedá mi to nerozdělit se alespoň o některé ideje, které mi leží nejen v mysli, ale i hluboko v srdci. Jsou tři.

Předně považuji město Moravská Třebová za ŠPERK UPROSTŘED KRAJINY, za diadém v čelence kopců Pastvisko, Křížový vrch a Dubina. Přesvědčil jsem se, že náš vnitřní svět se odráží v uspořádání našeho bezprostředního okolí a opačně. Vždy, když přijíždím od Svitav a projedu Hřebečským tunelem, žehnám městu, žehnám kraji, protože nelze dělat nic jiného, než žasnout a děkovat za takovýto pohled.

Město Moravská Třebová je DŮSTOJNÁ PANÍ mezi dalšími městy naší vlasti. Její důstojnost pramení z dějin. Dějiny města jsou však stále ještě v některých skutečnostech pro nás tajemstvím. Jsou utkané ze životních příběhů velikých lidí umění, vzdělání, poctivé práce a duchovních hodnot. Některé příběhy známe, jiné na nás ještě čekají.

Moravská Třebová je nakonec PŘIROZENOU ZASTÁVKOU na cestě mezi královskými městy východních Čech Vysokým Mýtem, Litomyšlí, moravskou Mohelnicí a Olomoucí. Nesmějte se, prosím, mé intuici, která se zakládá pouze na drobných svědectvích. Například jeden můj přítel se živí jako obchodník. Denně jede v autě mnoho set kilometrů po naší vlasti. Často v Moravské Třebové také nocuje. Leží pro něho ve velice strategické pozici. Dokud neudržíme turisty a ty, kdo projíždí tímto krajem přes noc, nebudeme moci v plné kráse představit své bohatství.

Přeji občanům Moravské Třebové, aby si byli vědomi hodnoty místa, ve kterém žijí, aby dokázali čerpat moudrost dějin svých spoluobčanů a aby se o toto bohatství dokázali dělit.

Petr Šabaka, vojenský kaplan

Vytvořeno 23.7.2009 9:18:20 | přečteno 728x | ernest