Starosta navštívil chrudimský Hospic

Starosta města Moravská Třebová Josef Ošťádal navštívil chrudimský Hospic. Společně s Lenkou Sedlákovou s odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu si prohlédli budovu Hospicu a seznámili se s budoucím posláním tohoto zařízení.

„Po dnešní návštěvě jsem pevně přesvědčen, že finanční příspěvek ve výši sto tisíc korun, který jsme odsouhlasili na jednání zastupitelova města bude účelně využit. Hospic je moderní zařízení pro pacienty, kteří nemohou strávit poslední týdny života doma. Zde jim bude poskytnuta veškerá péče a zachována jejich důstojnost,“ řekl starosta města Josef Ošťádal.

Chrudimský Hospic je zdravotnické zařízení pro pacienty s postupujícím nevyléčitelným onemocněním s prognózou několika dnů až týdnů života, zvláště pro ty, kteří si uvědomují blížící se závěr života, nechtějí zemřít osamoceni a kteří nemohou pro závažnost příznaků strávit závěr života doma. Hospic Chrudim má v souladu s koncepcí MZ ČR 27 lůžek, z toho 23 jednolůžkových s přistýlkou a 2 dvoulůžkové pokoje. Mimo standardní nemocniční oddělení je v hospici rozlučkový komplex a meditační místnost, prostorné atrium, ambulantní komplex jako zázemí pro terénní hospicovou péči. Součástí objektu je 5 samostatných bytových jednotek a 4 pokoje s příslušenstvím pro návštěvy nemocných. Hospic má vlastní prádelnu, půjčovnu pomůcek, kantýnu a zázemí pro výuku a ubytování stážistů a dobrovolníků. Financování je vícezdrojové. V souladu se základním posláním sdružení zlepšit podmínky pro umírající v Pardubickém kraji bude Hospic Chrudim také informačním a postupně organizačním centrem pro poskytování domácí hospicové péče regionu. Zavede telefonickou 24-hodinovou „linku první pomoci “ pro rodiny umírajících, povede databázi všech institucí poskytujících domácí ošetřovatelskou péči a všech půjčoven pomůcek, bude mít i vlastní půjčovnu zvláště specializované zdravotnické techniky. Všemi způsoby se pokusí vytvořit zázemí pro možnost strávit závěr života doma. Slavnostní otevření Hospice se plánuje na 30. září. První pacienti nastoupí v říjnu. Více informací o Hospicu najdete na stránkách www.smireni.cz

Vytvořeno 28.8.2009 14:01:52 | přečteno 401x | ernest