Středověký festival Kejkle a kratochvíle se vrací na zámek

Tradiční středověký festival plný lidového veselí, dobových řemesel, kejklířů a trubadúrů s ukázkami rytířských soubojů zve návštěvníky poslední srpnovou sobotu do Moravské Třebové. V letošním roce se po třech letech vrátí na zámek.

„Důvodem tohoto opatření je finanční krize, která dostihla i kulturu. Musíme minimalizovat náklady za četné přemístění, montáž a demontáž pódia ze zámku na náměstí a naopak. Abychom mohli moravskotřebovskému publiku zprostředkovat zajímavý celodenní program, jsme nuceni Kejkle a kratochvíle zpoplatnit, i když se bude spíše jednat o symbolickou částku,“ sdělila ředitelka Kulturních služeb města Libuše Gruntová a dodala: „Ceny uměleckých vystoupení totiž neustále rostou. A my s omezeným rozpočtem a bez možnosti vybírat vstupné, nejsme schopni bez výrazných dotací takové pořady vůbec realizovat.“

I přes tato všechna nepopulární opatření se návštěvníci mají na co těšit. Moravskotřebovské kejklování bude letos zasvěceno starým časům, romantickým představením šermířů, tanečníků i herců. Kejkle začnou ve 13 hodin zahajovací ceremonií na zámku za doprovodu písní a hudby z dob středověku, renesance a baroka. Diváci se mohou těšit na komediantské a rytířské představení, mistra ostrého meče a tupého pohledu a jeho veselé povídání z katovy dílny nebo rytířské souboje. Uvidí ukázku výcviku dragouna, rytířského koně a stanou se svědky měšťanské šarvátky nebo rvačky renesančních kavalírů.

„Novinkou je pěší průvod rytířů s hořícími loučemi okolo náměstí a večerní turnaj na počest města Moravská Třebová s volbou královny slavností. Návštěvníci se mohou těšit na večerní kejklování s ohněm,“ informuje ředitelka Libuše Gruntová. Pro děti pořadatelé připravili soutěže a hry s rytířskou tematikou. Své válečnické dovednosti diváci otestují při střelbě z luku či kuše ve středověké střelnici nebo si vyzkoušejí středověkou mučírnu s typickými donucovacími nástroji. Kromě klasického občerstvení ochutnají speciality na rožni, kotlíkový guláš a další dobroty nad ohněm a na roštu, placky s povidlím, česnekem či klobásou, zelňáky a boží milosti v tradiční taverně. Na návštěvníky čekají také stánky s ukázkami lidových řemesel. Neváhejte a přijďte se pobavit v sobotu 29. srpna na nádvoří moravskotřebovského zámku. Kulturní program je připravený právě pro vás!

Vytvořeno 27.8.2009 10:34:49 | přečteno 537x | ernest