Středověký komiks a tajemný alchymista ovládnou novou expozici

Moravskotřebovský zámek v sobotu 5. dubna opanuje tajemný alchymista. Návštěvníkům předvede zázračné Gandalfovo světlo z proslaveného filmu Pán prstenů, upíří krev, přeměnu kovu ve zlato a překoná zákony zemské gravitace.

Přihlížející nechá ochutnat jedinečný elixír mládí, moudrosti, krásy a zdraví. Díky této nové expozici, která nese název Alchymistická laboratoř Mistra Bonaciny nahlédnou turisté do magického světa renesanční alchymie. Chemické pokusy se budou odehrávat na zámeckých arkádách.

„Jednoduché pokusy si budou moc návštěvníci vyzkoušet sami. Všechny jsou potvrzené odborníky a jsou bezpečné. Alchymisty, kteří budou své umění předvádět při každé prohlídce, zahrají studenti farmacie,“ říká vedoucí zámku Irena Lišková. Kromě chemických pokusů se na zámku objeví sám Magistr Kelly nebo alchymista Calligieri s Golemem, kejklíři a zpěváci renesančních písní. Malé i velké návštěvníky jistě zaujme dobová střelnice, lidoví řemeslníci či pásmo pohádek. Stejně jako vloni bude návštěvníkům zpřístupněna středověká mučírna, v níž kat s inkvizitory seznámí veřejnost s právem útrpným. Zámek otevře své brány v deset hodin ráno, program skončí v pět odpoledne.

Dalším unikátním exponátem nové expozice je nejstarší dochovaná vlámská tapisérie v naší republice, vyrobená těsně po roku 1500. V postatě jde o historický komiks, který znázorňuje příběh Ifigenie u Tauru, která byla obětována pro otcův úspěch v trojské válce. „Velký význam má i několik málo dochovaných artefaktů z tohoto období. A to především dva kruhové medailony, vyrobené z mramoru, do nichž byly vytesány portréty Ladislava z Boskovic a jeho ženy Magdaleny z Dubé,“ informovala Lišková.

Zámek v Moravské Třebové dříve patřil k málo navštěvovaným památkám. Vloni však k jeho zatraktivnění přispěla expozice středověké mučírny. „Středověká mučírna se setkala s obrovským ohlasem veřejnosti. Minulý rok ji navštívilo více jak patnáct tisíc lidí, kdežto o rok dříve na zámek přišly pouhé dvě tisícovky návštěvníků. Takový úspěch nikdo nečekal. S další stálou alchymistickou expozicí by návštěvnost mohla stoupnout na dvacet pět tisíc,“ sdělila ředitelka Kulturních služeb města Libuše Gruntová dodala: „Na letní sezonu, zejména na víkendy, připravujeme další doprovodné programy na zámeckém nádvoří, které jistě uvítají především rodiny s dětmi.“

Alchymistický mistr a astrolog Bonacina skutečně existoval. Na zámku v Moravské Třebové působil jako dvorní lékař Ladislava Velena ze Žerotína, který se o tajemnou vědu zajímal stejně živě jako jeho součastník Rudolf II. Díky jemu se z města stalo středisko umělců, vzdělanců a alchymistů, a získalo přízvisko Moravské Athény.

Vytvořeno 3.4.2008 11:06:54 | přečteno 457x | ernest