Světový běh harmonie zavítal do Moravské Třebové

Světový běh harmonie je neobyčejný běh s hořící pochodní, kterou nesou statisíce dobrovolných běžců přes více než 140 zemí světa. Do Moravské Třebové zavítal 7. června a zúčastnily se ho děti ze ZŠ Palackého a přišel i starosta Josef Ošťádal.

„Jsem rád, že Světový běh harmonie také zavítal do Moravské Třebové a stali jsme se jedním z etapových měst. Zástupce běhu jsem přivítal na náměstí převzetím pochodně, která symbolizuje vše, co nás spojuje bez ohledu na naši národnost, kulturu a víru – přátelství, porozumění a harmonii. Myslím si, že je dobré pomáhat aktivitám, které podporují pohyb, sport a aktivní způsob života. Rádi jsme tedy přijali nabídku, abychom se stali jedním z etapových měst,“ řekl Josef Ošťádal.

Hlavním cílem tohoto běhu je inspirovat každého člověka k tomu, aby se snažil vytvářet harmonii ve svém vlastním životě, rodině, městě. „Věříme, že harmonie je něco, za co jsme všichni zodpovědní. Máme takové heslo, které říká, že harmonie začíná ve mně, v srdci každého člověka. Pokud já se budu snažit, abych byl dobrým člověkem, abych dělal ve svém životě dobré věci, tak mohu inspirovat ostatní. Tímto způsobem se ta harmonie může šířit do celého světa,“ sdělil Ondřej Veselý, kapitán evropského týmu Světového běhu harmonie.

Světový běh harmonie byl v Evropě zahájen koncem února v irském Dublinu a končí v Moskvě, kam dorazí běžci 27. září. Trasa je dlouhá 24 000 km a běží se sedm měsíců. Další pochodeň běží přes celou Asii a setká se s Evropskou pochodní v Moskvě. Běží se ve všech kontinentech, celkem ve sto čtyřiceti zemích světa.

„Do Moravské Třebové přiběhli zástupci z České republiky, Slovenska, Ukrajiny, Ruska, Maďarska, Anglie a z Rakouska. V průběhu běhu se připojují běžci ze všech evropských zemí. Ale nejenom z evropských. V našem týmu jsme měli běžce z Guatemaly nebo z Ameriky. V podstatě kdo chce a má čas, může se připojit. Všichni jsme vlastně dobrovolníci a děláme to ve svém volném čase,“ informoval Ondřej Veselý.

Běh má už dlouholetou tradici. Založil ho v roce 1987 sportovec, umělec a mírový filozof Sri Chinmoy, který službě ideálům světové harmonie věnoval myšlenku svého života. Svou životní filozofií a dílem inspiroval lidi nejrůznějších národů a kultur k toleranci, porozumění a spolupráci. V České republice se Světový běh harmonie běhá od roku 1991.

Vytvořeno 7.6.2010 14:40:27 | přečteno 376x | ernest