Svojí okázalostí předčí nejslavnější hornické muzeum v Landeku
Moravskotřebovští budou mít novou naučnou stezku. Nese název Hřebečská důlní stezka a je zaměřená na geovědní a montánní turismus. Svým potenciálem a okázalostí by mohla lehce nejen konkurovat, ale i předčit naše nejslavnější hornické muzeum v Landeku.
Síť naučných turistických a cykloturistických stezek povede kolem Hřebečského hřbetu až do blízkého Mladějova. Na své si přijdou cyklisté i pěší turisté. Krátký úsek v délce 4 km je navržen i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře. „Celkově se snažíme přiblížit rozsáhlou hornickou činnost v této oblasti, neboť z původních architektonicko-technických staveb, které se po celém Hřebečském hřbetu rozprostíraly, téměř nic nezbylo. Doly na žáruvzdorné lupky a jíly, které jsou hlavní atraktivitou nové stezky, nabídnou návštěvníkům nejen pohled do jejich historie, ale i do historie lidské práce, která ovlivňovala ráz moravskotřebovské krajiny,“ říká jeden z autorů naučné stezky Lumír Moučka.
Takovýmto návštěvníkům bažícím po vědění bude nabídnuto setkání s architekturou a přírodními scenériemi, které jsou krásnou ozdobou Moravskotřebovska samotného, ale patří po právu i k vzácnému dědictví v rámci celé země. Rostlinstva a živočišstva na Hřebečskému hřbetu patří mezi unikátní lesní společenstva, která společně se vzácnými „jednotlivci“ jsou chráněni v rámci přírodní rezervace a zvyšují pozoruhodnost celé lokality.
„V současné době jsme začali zpracovávat stavební projekty, protože součástí stezek budou drobné stavby jako např. vyhlídková plošina Nad doly a vyhlídková věž na vrchu Strážné. Tyto dvě rozhledny ukáží reliéf Hřebečského hřbetu jako na dlani. Z dalších staveb, které jsou nachystány, je to maketa portálu štoly Josefka s hornickým přístřeškem, který poslouží jako otevřený altán. Maketa je projektována na základě dobové fotografie z roku 1860,“ vysvětluje František Žáček.
Další plánované altány v podobě hornických přístřešků najde turista u dolů Hugo Karel a Gerhard, které jsou součástí jedné z nejkrásnějších stezek po Hřebečském hřbetu. Vede přes propadliny a kamenné laviny, které vznikají v důsledku poddolování krajiny k rezavému potoku, který tvoří působivé kaskády. Návštěvník tak stráví dvě a půl hodiny v malebné čarokrásné krajině. Druhá významná stezka je naplánována po okolí Mladějovska. „Momentálně probíhá příprava partnerských smluv, neboť Hřebečské důlní stezky nejsou jedinou alternativou v této oblasti, ale pracuje zde Průmyslové muzeum v Mladějově a Lesy ČR, kteří chystají projekt naučné stezky Boršovský les, která přímo navazuje na naše stezky. Z tohoto důvodu má náš projekt sjednotit propagaci všech tří atraktivit a pomocí vzájemné spolupráce nabídnout tuto nádhernou lokalitu budoucím turistům a návštěvníkům,“ sděluje Moučka.
Součástí projektové dokumentace je i příprava nové expozice geologie, která se bude nacházet v gotickém sklepení moravskotřebovského zámku, který bude sloužit také jako výchozí bod naučné stezky.
Lumír Moučka s Františkem Žáčkem projekt připravují dohromady s městem, v jejímž vlastnictví by se poté stezky nacházely.
„Je to velmi zajímavý záměr, který přiláká turisty do regionu a zviditelní město. Je velmi reálné, že se nám tento nápad podaří uvést do života ještě letos. Pardubický kraj zařadil náš projekt mezi své priority pro oblast Českomoravského pomezí. Hlavním důvodem je i to, že nebude příliš nákladný. Žádost o přibližně osm milionů korun z evropských peněz budeme podávat do konce března,“ říká na závěr místostarosta města Václav Mačát.