Tradice Masopustu v Moravské Třebové pokračuje

MMT 13 2 2021 102
Zaměstnanci kulturních služeb se celý leden a únor věnovali výrobě masek a šití kostýmů. Nebyli na to ale sami. Kromě podpory ze strany zaměstnanců i klientů místní Charity se zvedla obří vlna pomoci od spolků, organizací i jednotlivců. Výsledkem je Masopustní videoklip, který je od 15. 2. 2021 dostupný online.
Dobrovolníci připravovali materiál a vyráběli dílčí části masek, které následně přinášeli do kulturních služeb. Společnými silami, se tak podařilo vytvořit pestrou paletu masopustních masek a kostýmů pro více jak 40 osob. „Aby se tolika krásnými maskami mohli potěšit obyvatelé Moravské Třebové a nejen oni, rozhodli jsme se natočit videoklip, ve kterém jsme všechny masky představili. Věříme, že semknutí a vynaložení úsilí všech zúčastněných organizací, spolků i jednotlivců přispívá k udržení a rozvinutí této krásné tradice,“ popisuje ředitelka kulturních služeb Marie Blažková.

Masopustní videoklip

Natáčení videoklipu probíhalo za přísných hygienických opatření na nádvoří zámku v Moravské Třebové. Natáčelo se od brzkých ranních hodin. Na videoklipu se podílelo přes 30 účinkujících. Na nádvoří zámku vypukl hotový rej masek. Kromě postav mládenců, děveček, vodníka, žida, koně, a jiných bylo možno vidět i obří masky Bacchuse a Kostry, vysokými přes 5 metrů. Natáčelo se dvěma kamerami i za použití dronu. I když byl pro klip zvolen hudební podklad od Hradišťanu a Jiřího Pavlici, vyhrával po celou dobu natáčení na zámeckém nádvoří Originální pouťový šraml aneb Pepíci z Moravy. Nálada byla bujará. V mrazivém dni se účinkující zahřívali čajem a zlepšovali náladu domácími klobásami i pečenými koblihami z místní charity.

Masopustní čas, je čas bujaré zábavy, která nezná hranic. Období veselí, vesnických zabíjaček a tukem nasáklých, zlatavých koblih. Možnost schovat se za masku a popustit uzdu všem živelným emocím, které v nás dřímají. Čas pospolitosti. „V původním plánu byl průvod připravených masek za účasti široké veřejnosti na trase od budovy charity na náměstí T. G. Masaryka. Na zastaveních u muzea a ve dvoře domu seniorů měla vyhrávat muzika. My si ale velice vážíme práce všech zdravotníků, jsme si vědomi jejich přetížení. Z respektu k nim a s ohledem na vývoj událostí jsme se proto rozhodli plánovaný Masopustní průvod ulicemi města 16. února zrušit,“ vysvětluje Marie Blažková.

Kulturní služby a Charita Moravská Třebová srdečně děkují ZUŠ výtvarnému oboru, Sociálním službám města Moravská Třebová, Mateřskému centru Krůček, spolku Žijeme Třebovou, firmám KÖSSO, Ars Maixner, Kožeťuci Šimonovi, Vesna Moravská Třebová i všem jednotlivcům a dobrovolníkům z Moravské Třebové a blízkého okolí.

Vytvořeno 24.2.2021 14:43:26 | přečteno 363x | v.dokoupil