V hrobce egyptského prince

Smrt patří k životu, říká se. Nikde to snad neplatí více než ve starověkém Egyptě. Muzeum v Moravské Třebové se na pár dní promění ve starověkou hrobku, která představí posmrtnou pouť slavného Egypťana. Princ Venisanch, ožívá!

„Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 17. ledna v 16.00 hodin v městském muzeu. Výstavu pořádáme v rámci naší dlouhodobé spolupráce s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem v Praze, která logicky vyplývá z toho, že naše muzeum má jako jedno z mála ve své sbírce i mimoevropské předměty. Hrobka, která je na výstavě představena, patří skutečnému princi, přesněji královskému synovi Venisanchovi, který žil na sklonku 5. dynastie, tedy ve 24. století př. n. l. Byla objevena právě před 100 lety,“ vysvětluje vedoucí muzea Jana Martínková a dodala: „Část byla tehdy prodána Fieldovu přírodovědnému muzeu v Chicagu, část zůstala na původním místě, ve stínu stupňovité pyramidy v Sakkáře. Obě části hrobky byly zdokumentovány až v posledních zhruba 3 letech studentem egyptologie Pavlem Onderkou. Na výstavě lze vidět výsledky jeho práce – ukázky fotografické a kresebné dokumentace obou částí hrobky, egyptské i americké, model hrobky a drobné památky vztahující se k příslušnému období egyptské historie.“

Hrobky jsou vzácnou studnicí poznání, o to cennější, že úkryty v podzemí se většinou do dnešních časů se svými soubory milodarů i informací dochovaly mnohem lépe než pozůstatky každodenního života na světle božím. Je samozřejmé, že věda z těchto pramenů intenzivně čerpá a zásadní a zajímavé výsledky svých interpretací pohotově a plynule předkládá veřejnosti.

Vytvořeno 13.1.2008 16:41:25 | přečteno 494x | ernest