Vlajka pro Tibet opět solidárně zavlaje na radnici

Tibet.png

Vlajku čínské provincie Tibet vyvěsí letos počtrnácté město jako připomínku krvavě potlačeného povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Došlo k němu už před třiapadesáti lety.

Vyvěšení vlajky připadá na den výročí masakru ve Lhase, k němuž došlo 10. března 1959. Moravská Třebová vyjadřuje svoje pochopení pro postavení tibetského národa od roku 1999. Vlajka Tibetu na moravskotřebovské radnici zavlaje v pátek 9. března v 16 hodin a svěšena bude v neděli 11. března ráno. Vyvěšení je celoevropským symbolickým vyjádřením nesouhlasu s pošlapáváním lidských práv a kulturním útlakem v Tibetu, ke kterému se Česká republika připojuje od roku 1996. Žádost o projednání připojení se k mezinárodní kampani „Vlajka pro Tibet“ rozeslalo městům a obcím opět Občanské sdružení Lungta, koordinátor kampaně. V loňském roce na výzvu kladně reagovalo 403 (v roce předchozím 363) českých a moravských měst, obcí, městských částí nebo krajů.

Z encyklopedie: Tibetská vlajka (přesněji oficiální vlajka tibetské exilové vlády) byla původně bojová zástava navržená ve dvacátých letech 20. století Japoncem. Poprvé byla představena 13. dalajlámou v roce 1912. Ten sjednotil vojenské vlajky všech tibetských provincií do jedné, kterou používala tibetská armáda až do roku 1950. V roce 1955 byla stanovena 14. dalajlámou jako oficiální vlajka Tibetu. Po protičínském povstání v roce 1959 byla vlajka na území ČLR zakázána. Výjimkou je Hongkong, kde tento zákaz neplatí.

Vytvořeno 8.3.2012 22:48:35 | přečteno 441x | ernest