Vodní kapky přinášejí Kongu naději

Výstavu fotografií z afrického Konga můžete zhlédnout ve vestibulu radnice v Moravské Třebové. Cílem humanitárního projektu Vodní kapky je výstavba studní s pitnou vodou v oblasti Kilwa-Kasenga.
Kvalitní pitná voda se v posledních letech stává vlivem růstu počtu obyvatel a globálního oteplování nedostupnou pro více než miliardu obyvatel planety. Konkrétní pomoc jedné z postižených oblastí světa přináší projekt Vodní kapky, iniciovaný českobudějovickou společností Energie AG Bohemia.
Cílem tohoto projektu je obnova a budování studní s pitnou vodou v Demokratické republice Kongo, v oblasti Kilwa-Kasenga. Demokratická republika Kongo je rozlohou třetí největší zemí Afriky s počtem obyvatel kolem 60 miliónů. Více než dvě třetiny obyvatel trpí podvýživou. 54 % obyvatel Konga nemá přístup k čisté vodě. Diecéze Kilwa-Kasenga se nachází na jihovýchodě Demokratické republiky Kongo. V oblasti žije asi 500.000 lidí. V posledních třech letech se v diecézi Kilwa-Kasenga začínají objevovat případy cholery v důsledku pití znečištěné vody z řek.
Energie AG Bohemia s.r.o., do které v České republice patří i společnost VHOS Moravská Třebová se zavázala přispívat jedním haléřem ze svého zisku za každý prodaný 1 m3 vody na tento projekt. „Za letošní rok tato částka činí 348 256 korun. Za tyto peníze bude opraveno deset studní a bude tak umožněn přístup k pitné vodě téměř 25 tisícům lidem, což je zhruba jedno větší okresní město,“ říká Radek Bílý vedoucí marketingu a komunikace Energie AG Bohemia. Od začátku projektu, tedy od března loňského roku, se takto vybralo 641 318 korun. „O malý krůček jsme se přiblížili k velmi ambicióznímu cíli, uvést do provozu 226 nefunkčních čerpadel a studní a tím dlouhodobě zajistit pro více než půl milionu obyvatel oblasti Kilwa-Kasenga zásobování pitnou vodou,“ uvádí jednatel Energie AG Bohemia Christian Hasenleithner.
Naše pomoc je obrazně řečeno jen kapkou v moři boje s nedostatkem vody, ale i tato kapka pomáhá zachránit tisíce životů v Kongu, kde každé desáté dítě umírá na nemoci způsobené znečištěnou vodou. Tekoucí pitná voda, to je pro nás samozřejmost, život si bez této vymoženosti neumíme vůbec představit. Jsme rádi, že si můžeme prostřednictvím výstavy fotografií z oblasti Kilwa-Kasenga udělat představu, že naše výdobytky nejsou všude samozřejmostí. Výstava unikátního projektu Vodní kapky bude ke zhlédnutí ve vestibulu radnice v Moravské Třebové od 4. 3. do 31. 3. 2011.
Co znamená v Kongu „jít pro vodu“? Například ve vesnici Katanga nefungovala studna s pitnou vodou už více než dva roky. V oblasti jsou v lepším případě vybudovány studny, ale vzhledem k monzunovým dešťům, všudypřítomnému písku a bahnu se studny a jejich čerpadla rychle zanášejí a musejí se odborně opravit. Vodu od studní nosí v desetilitrových kanystrech na hlavách ženy a starší děti, a to často i několik kilometrů do svých obydlí. Ráno se tvoří u studny několikahodinové fronty. Nikde nejsou asfaltové silnice, část cesty vede prudkým kopcem, většina lidí chodí bosých. Děti zanedbávají školu a ženám zabere většinu dne starost o vodu, vaření a praní. Pere se a myje většinou v řece, pitná voda je jen na vaření či pití a je vzácná, vždyť průměrná rodina třeba i s osmi dětmi spotřebuje denně okolo 30 až 50 litrů.
Kdo se o studny stará? O každou studnu se stará zhruba pětičlenný studniční výbor složený z nejdůležitějších představitelů vesnice, tedy třeba i katolický farář, který se věnuje osvětě, aby lidé nepili vodu z řeky. Studniční výbor studnu kontroluje a vybírá od každé rodiny částku okolo 10 dolarů na rok. Z výtěžku se hradí normální údržba. Životnost studny se ovšem v místních podmínkách pohybuje okolo 5 až 7 let, protože denně ji nepřetržitě používají stovky i tisíce lidí. Náročnou opravu čerpadel nebo vybudování nové studny ovšem místní nezvládnou.