Vojenská škola má své působení v Moravské Třebové jisté

IMG_1766.JPG

Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola Ministerstva obrany má existenci zajištěnu. Tuto informaci přijel osobně sdělit na radnici v Moravské Třebové náměstek ministra obrany Michael Hrbata.

Úkoly vojenské školy budou pro další období stanoveny v tzv. Bílé knize o obraně, která je v současné době zpracovávána a vychází z principů a zadání Programového prohlášení vlády ČR v kapitole obrana. „Školství je považováno za důležitou část naší armády. V současné chvíli však nemáme na růžích ustláno, prioritou armády jsou zahraniční mise a plnění závazků aliance. Osobně považuji Vojenskou střední školu, která je jedinou takovouto školou v ČR, za důležitou. Je zdrojem mladých lidí se srdečným vztahem k armádě“, uvádí k situaci Hrbata.

„Dobrému obrazu školy pomáhá také velká podpora regionu. Škola spolupracuje s městem, je spoluorganizátorem mnoha akcí. Nezanedbatelnou roli hraje i podpora ze strany legionářů“, doplňuje Vladimír Karaffa, ředitel sekce personální Ministerstva obrany. „Případné zrušení školy by bylo pouze odrazem dnešní krizové ekonomické situace a ta nepotrvá věčně. Taková úspora by sice přispěla k šetření finančních prostředků, ale s neblahým dopadem do budoucna“, dále dodává Milan Máčel, ředitel odboru vzdělávání Ministerstva obrany. Diskuse se také zaměřila na rozvoj rekvalifikačních kurzů a to především pro profesionální vojáky, kteří odcházejí z armády a jen obtížně hledají zaměstnání v civilním životě. Právě tyto rekvalifikace by armáda ráda nabízela i veřejnosti. V současné době škola poskytuje veřejnosti kurzy počítačové gramotnosti ECDL. K diskusi o situaci ve školství a spolupráci s veřejným sektorem se připojila i radní Pardubického kraje pro školství a kulturu Jana Pernicová.

Jak uvádí velitel VSŠ a VOŠ v Moravské Třebové Vojtěch Němeček, škola se s již provedenými škrty dokázala vypořádat. „Od roku 2006 jsme museli snížit počet zaměstnanců o 20 %, o 50 % nám byl snížen rozpočet. I v takovéto situaci jsme dokázali navýšit počet studentů ve čtyřletém denním studiu a otevřít Vyšší odbornou školu“. Škola tak prokázala svou efektivitu i při snížení rozpočtu, což bylo a nadále je požadavkem Armády ČR. Je nutno dodat, že armáda je vázána vojensko-strategickými cíli. Se školou v Moravské Třebové se počítá, pokud nedojde k dalším škrtům v rozpočtu.

Vytvořeno 6.4.2011 16:18:08 | přečteno 1720x | ernest