Za tajemstvím důlní a lesní architektury

Lidé se za dva roky podívají do míst, kde se v minulosti těžil lupek. Jedná se o unikátní stezku, která naváže na naučnou trasu Lesů České republiky a na mladějovskou průmyslovou úzkokolejku. Na své si přijdou nejen turisté a cyklisté, ale také vozíčkáři, rodiny s dětmi nebo milovníci fauny a flóry.

„Jsou to bezpečné trasy, které povedou k místům, kde vzniknou vyhlídkové plošiny a menší rozhledny, odtud bude výhled na zajímavé lokality a úkazy vytvořené právě díky těžbě. Návštěvníkům nabídneme také nádherný pohled na Orlické hory, Jeseníky a na celé Hřebečsko,“ informuje místostarosta města Václav Mačát.

Nápad zavést turisty do hřebečských lesů a ukázat jim opomíjené technické památky se zrodil před lety v hlavě Lumíra Moučky a Františka Žáčka z Moravské Třebové. „Oblast znám deset let. Je tady mnoho ojedinělých míst, která stojí za to vidět. Nyní tam vedou jen lesní cesty. Některá místa ale nikomu nic neřeknou a staré doly nejsou vidět,“ říká Lumír Moučka.

Na nové naučné stezce vznikne vyhlídková věž Strážnický vrh, vyhlídková plošina Nad doly, turistické altány Na Mladějovském vrchu a U vysílače, maketa štoly Josefka z roku 1861 s otevřeným altánem v podobě hornického přístavku, zastávky Mladějovské průmyslové dráhy, 22 naučných zastavení, 40 rozcestníků, 8 nových výchozích a 6 nových oddychových stanovišť. Další hornické přístřešky najdou návštěvníci u dolů Hugo Karel a Gerhard. Tady vede cesta přes propadliny a kamenné laviny, u rezavého potoku uvidí velké kaskády

„Chceme přiblížit rozsáhlou hornickou činnost v této oblasti, neboť z původních architektonicko-technických staveb, které se po celém Hřebečském hřbetu rozprostíraly, téměř nic nezbylo,“ sdělil Moučka. Součástí projektové dokumentace je i příprava nové expozice geologie, která se bude nacházet v gotickém sklepení moravskotřebovského zámku, který bude sloužit také jako výchozí bod naučné stezky. Realizace projektu bude stát jedenáct milionu korun. Město Moravská Třebová ze svého rozpočtu přispělo 812.500 Kč. Práce budou zahájeny v listopadu 2008. Slavností otevření bude v červnu 2010 na den horníků.

Na Hřebečské důlní stezky bude navazovat projekt Lesů České republiky – naučná stezka Boršovský les. „Realizace naučné stezky Boršovský les proběhne ve dvou fázích. Ještě v letošním roce bude provedena stavebně technická část. Druhá fáze – návrh, grafické zpracování, tisk a instalace informačních panelů – proběhne na jaře příštího roku,“ řekl Radek Drahný, tiskový mluvčí lesů České republiky a dodal: „Naučná stezka začne u budovy demonstračního objektu v Boršově (Hájenka). Zde chceme vybudovat podkrovní ubytování pro dvacet osob a za myslivnou novou vodní nádrž a mokřady.

“ Stezka skončí na Hřebči a bude mít 9 zastávek (flora, fauna, vodní a mokřadní biotopy, hydrologie, přirozený les, mimoprodukční funkce lesa, historie, geologie). Její délka bude 3 kilometry.“ Zbudování Boršovského lesa si vyžádá investici v celkové výši 570 000 korun. Součástí projektu je také stavba dřevěného srubu na konci naučné stezky na Hřebči, který představuje investici sedm set tisíc korun. Realizaci naučné stezky platí státní podnik Lesy České republiky.

Radní v Třebové získali na ojedinělou turistickou atraktivitu „Hřebečské důlní stezky“ dotaci z Unie.

Vytvořeno 7.10.2008 9:39:39 | přečteno 441x | ernest