„Záchranka“ má nové sanitní auto

IMG_3040.JPG

V úterý 9. srpna byl za přítomnosti starosty města a vedení Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje předán do užívání nový vůz. Starší Octavia byla nahrazena novou Škodou Yetty. Toto vozidlo je přizpůsobeno pro práci Rychlé záchranné služby. V Moravské Třebové ho budete potkávat od 15. srpna, kdy bude plně nasazen do služby a spolu se svou posádkou bude zachraňovat životy.

Nový vůz má oproti staršímu tipu výraznější polepy reflexními nálepkami, bude tak pro řidiče lépe rozeznatelný, což zvýší bezpečnost průjezdu k zásahu.

„V roce 2010 bylo najednou pořízeno z příspěvku KÚ dalších šest nových sanitek, uvedených do provozu v lednu 2011 a opět z příspěvku na rok 2011 od Krajského úřadu Pardubického kraje (KÚ PaK), který je zřizovatelem ZZS PAK a nese 70% ročních nákladů na provoz ZZS PAK, které činí téměř čtvrt miliardy korun ročně ( nejvyšší položkou jsou v 60 % této sumy mzdové náklady), bude pořízeno dalších 6 nových plně vybavených sanitních vozidel -s uvedením do provozu v průběhu září 2011.

Tato obnova je nezbytná pro překonání kritického stavu starého vozového parku, kdy průměrné stáří sanitky před nákupy bylo téměř šest let s najetými 150 tis. kilometry. V současné době disponuje ZZS PAK 25 posádkami v patnácti lokalitách a každá ostrá sanitka má k dispozici starší sanitku záložní. Na příští rok požaduji po zřizovateli, jako ředitel ZZS PAK, opět další sanitky v celkové sumě 10 mil. korun, za které,předpoklá­dáme, pořídíme 4 nové vozy. Při tomto tempu obnovy vozového parku, které již nebude svým stářím a imobilitou ohrožovat naše pacienty, cyklicky obnovíme každých 5 let celý vozový park a opět začneme nahrazovat loňská a letošní auta, která již budou opět na hranici životnosti!

Od mého nástupu do funkce na jaře loňského roku jsme ve spolupráci s KÚ dokázali právě přechodem na osobní vozy s lékařem, v bývalých okresních městech, zatím kromě Svitav ( v plánu od ledna 2012), snížit náklady na vozidla právě pořízením levnějších osobních a operativnějších vozidel pro lékaře, pracujících v setkávacím systému s velkými transportními sanitkami (v systému RV) . Rovněž přechodem na dvoučlenné posádky , při minimálním personálním a mzdovém nárůstu, se podařilo během letošního roku zvýšit celkový počet posádek ZZS PAK z 22 v roce 2010 na současných 25, což se pochopitelně odrazilo v lepší dostupnosti našich sanitek, v rychlejším dojezdu k pacientům ( kdy vyjetá sanita k pacientovi v dané lokalitě chyběla pro pacienta dalšího) a rovněž zdravotnická zařízení již při nutnosti překladu svých pacientů do jiných nemocnic již nemusí na transport čekat, jak bylo ještě nedávno zvykem“, uvádí ředitel ZZS PAK MUDr. Pavel Svoboda.

Vytvořeno 9.8.2011 12:58:16 | přečteno 1214x | ernest