Zámek ovládne tajemný alchymista

Alchymistická laboratoř Mistra Bonaciny. To je název zbrusu nové interaktivní expozice, v níž budou moci návštěvníci nahlédnout do magického světa renesanční alchymie.

Ve věži zámku uvidí bádajícího Mistra Bonacinu při hledání kamene mudrců, jeho pomůcky a nástroje, tavicí pec, křivule, zašifrované recepty nebo destilační nádoby. Vyzkoušet si mohou i jednoduché chemické pokusy, při nichž se jim třeba podaří objevit bájný elixír života. „Podtitulem nové expozice je objevování nových světů, k čemuž renesanční alchymie přímo vybízí. Laboratoř je výjimečná tím, že ji v ucelené podobě široko daleko nenajdete. Navíc Mistr Bonacina skutečně na zámku v Moravské Třebové působil, a to dokonce jako dvorní lékař Ladislava Velena ze Žerotína,“ vysvětlila ředitelka Kulturních služeb města Libuše Gruntová, proč se v nové expozici zaměřili právě na alchymii. Do zákulisí laboratoře umožní turistům nahlédnout alchymistovi pomocníci, tajemná astroložka pak vybranému návštěvníkovi vypracuje horoskop dle data jeho narození.

„Nová expozice je v souladu se Strategií rozvoje cestovního ruchu, jež si klade za cíl zvýšit návštěvnost města tím, že turisty přiláká na unikátní turistické produkty. Loni otevřená středověká mučírna na zámku je zdárným příkladem toho, že pokud dobrý nápad správně propagujete, návštěvníci si cestu do Moravské Třebové najdou,“ uvedl manažer ekonomického rozvoje města Miroslav Netolický. Právě středověká mučírna se za pouhou jedinou sezónu provozu dostala mezi nejnavštěvovanější atraktivity Pardubického kraje, což dokládají i slova Libuše Gruntové: „Středověká mučírna se setkala s obrovským ohlasem veřejnosti, loni ji navštívilo více jak 15 tisíc lidí, kdežto o rok dříve na zámek přišly pouhé dvě tisícovky lidí. Takový úspěch nikdo nečekal.“

Alchymistická laboratoř Mistra Bonaciny bude slavnostně otevřena v sobotu 5. dubna. Připraven je bohatý celodenní program, od 10 do 17 hodin se na zámeckém nádvoří představí Golem, své umění a kouzla předvede Magistr Kelly. Malé i velké návštěvníky jistě zaujme dobová střelnice, kejklířské dílny či pásmo pohádek. Po celý den bude otevřena také středověká mučírna, ve které kat seznámí veřejnost s právem útrpným, dobovou atmosféru bude dokreslovat stylová středověká krčma. Kartářka a numerolog potom splní přání příchozích, jež budou prahnout po poznání své budoucnosti.

Přijďte si sami vyzkoušet míchání lektvarů, elixíru života a přeměnu kovu ve zlato! Poodhalte roušku tajemství nad věčným koloběhem života a smrti.

Vytvořeno 3.3.2008 | přečteno 329x | ernest