Slavonice, Dačice - 20. 4. 2011

Slavonice (malá Telč)

Program:

Městské muzeum Slavonice, které nabízí stálou expozici - historický vývoj města. Pomocí sbírkových předmětů, ukázek řemesel a hospodářství dokládá život lidí ve městě a v okolí. A také architektonický vývoj města, kde je zachycen stavební vývoj od počátků města do dnešních dob. Vše je ilustrováno historickými fotografiemi města, modelem historického centra města i fragmenty sochařských a architektonických prvků.

Historická část s průvodcem - Horní náměstí - historické domy, náměstí Míru - Mariánský sloup, Městská věž, Dačická brána, Znojemská brána... Asi 20 domů je zdobeno sgrafity (psaníčková, figurální nebo znázorňující biblické příběhy). Od r. 1961 je městskou památkovou rezervací.

Dačice (12 km od Slavonic) - jsou jedním z nejstarších měst na Českomoravské vrchovině, první písemná zmínka r. 1183. Absolvovali jsme prohlídku zámku (poprvé vzpomínaný v roce 1591), nyní v empírové podobě z roku 1831. Je to národní kulturní památka. V jednom křídle zámku je sídlo městského muzea a galerie. Zde jsme navštívili expozici vztahující se ke vzniku kostkového cukru (prvního na světě, který byl ve zdejší rafinerii v roce 1841 vyroben a v roce 1843 patentován J. K. Radem).

Žulový pomník kostky cukru (z r. 1843) lze vidět v prostoru před věží farního kostela.

(viz fotogalerie)

Vytvořeno 27.2.2017 13:07:20 | přečteno 280x | jitka.voznickova