Informace k situaci na Ukrajině

IMG E5661[1]
Ve čtvrtek 24. února 2022 vpadla ruská vojska na území Ukrajiny. Vedení města Moravská Třebová odsuzuje tuto ruskou agresi, která ohrožuje bezpečnost i základní demokratické principy. Jako symbolické gesto před budovou radnice vlaje ukrajinská vlajka. Níže přidáváme základní informace a možnosti pomoci.
Vyvěšení ukrajinské vlajky je v tuto chvíli alespoň symbolické vyjádření podpory zemi, která aktuálně čelí agresi ze strany sousedního Ruska. Myslíme především na obyčejné lidi, kterých se konflikt bezprostředně týká. Ze strany města připravujeme možné scénáře konkrétní pomoci pro oblasti zasažené konfliktem. Ve spolupráci s Pardubickým krajem hledáme záložní možnosti pro zajištění přístřeší pro případné uprchlíky z Ukrajiny. S oblastní Charitou také komunikujeme další postup v přípravě humanitární pomoci a sbírek,“ vysvětluje starosta Miloš Mička.

Přátelské vztahy s Ukrajinou v Moravské Třebové udržujeme již delší dobu prostřednictvím Gymnázia a Letecká střední odborná škola Moravská Třebová. V roce 2018 se studenti díky podpoře hejtmana Pardubický kraj vypravili do ukrajinské Koločavy, Mukačeva a dalších měst. V roce 2019 se v Moravské Třebové konala série charitativních akcí s názvem Andělé pro Ukrajinu. Z výtěžku se podařilo nakoupit výpočetní techniku a studijní pomůcky, které byly následně odeslány jako podpora do školy v Koločavě.

Informace pro občany Ukrajiny/Інформація для громадян України

Informace pro občany Ukrajiny: tel.: +420 974 801 802, e-mail: ukrajina@mvcr.cz

Chcete poskytnout finanční pomoc?

Člověk v tísni

Charita Česká republika

V rámci bezprostřední pomoci obyvatelům Ukrajiny zasaženým válkou soustředíme na zajištění základních potřeb, jako jsou voda, potraviny, hygienické potřeby či přístřeší. Součástí intervence je i poskytnutí psychologické pomoci. Ve spolupráci s českými úřady se zároveň připravujeme na pomoc ukrajinským uprchlíkům v České republice.

UNICEF Česká republika

Další podrobnosti připravujeme. Sledujte webové stránky města, Facebook a Mobilní rozhlas.

Vytvořeno 25.2.2022 14:11:16 | přečteno 722x | v.dokoupil